Genel

Tek fontta 800’den fazla dil!

Google şimdiye kadar yapılmış en tipografik font (yazı tipi) ailelerinden birini ücretsiz olarak kullanıcılara sunuyor. Noto sayesinde tofu’lara yer yok!

Google tarafından geliştirilen ücretsiz bir font (yazı tipi) ailesi tüm dillere destek sağlamak hedefinde. İşte Noto adı verilen bu font ailesinin detayları.

Google Noto Fontları ile 800’den fazla dile destek veriyor!

noto

Bilgisayar veya akıllı telefonlarımızın gösteremediği bir fontla karşılaştığında, bunlar yerine boş dikdörtgen kutular göstermesiyle çoğumuz karşılaşıyoruz. Bu kutular kod yazanlar tarafından .notdef veya tanımsız olarak anılırken, aslen tofu olarak adlandırılıyorlar.

Google’ın Noto fontlarının ise tofu’ya cevap niteliği taşıdığının altı çiziliyor. Google’ın “no more tofu” (artık tofu yok) fikrinden ortaya çıktığı ifade edilen Noto, birçok stile ve ağırlığa sahip. Tamamen ücretsiz olarak sunulan font ailesinin geliştirilmesinde kullanılan kapsamlı font ve araçlar da GitHub veri depoları üzerinden dağıtılıyor.

Şimdiye dek yapılmış en tipografik font ailelerinden biri olan Noto; 800 dili, 8 farklı ağırlığa sahip 100 betiği, sayısız özel karakteri desteklerken, hiçbir toyu’ya ise destek sunmuyor. Bu sayede bazı dillerde yazıldığında karşılaşılan tofu’larla ilgili önemli bir kullanım sorununun çözümü sağlanıyor.

noto02

Kaynak:http://shiftdelete.net/

Whatsapp İletişim