Genel

Teknolojide Grafen Devrimi

Grafen yönteminin yaygınlaşması, teknolojinin başka bir boyuta evrilmesine neden olacak. Yakın gelecekte, esnek, bükülebilir, saydam çözümler insanlığın tek tercih olacak.

Karbon atomunun bal peteği örgülü yapılardan bir tanesine verilen isim olarak en basit tanımıyla aktarılır. Çelikten 300 kat daha sağlam olan grafen, planlar beklendiği gibi geçekleşirse teknolojide yeni bir boyut meydana getirebilir.

Graphenetechnologies‘in yaptığı araştırmalar, verdiği bilgilere göre, grafen teknolojisi, gelecek teknolojisinin en önemli konumunda yer alacak.

Grafen, Karbon atomunun bal örgüsü yapısını 2004 yılında Andre Geim, Konstantin Novoselov adlı bilim adamlarının bulmasıyla hayatımıza girmiştir.

Grafen’den üretilen Grafen Aerojel, saf haliyle kendisinden 40 bin kat daha ağır cisimleri taşıyabiliyor. 2 santimetrekareye 1 tondan fazla darbeye dayanabilen grafen, saf boyutunun yüzde 5 boyutuna dek sıkıştırılabiliyor.

Bilinen ilk iki boyutlu malzeme olan grafen, bu özelliği ile çeşitli teknolojilerde kullanım imkanı tanıyor. Başta grafenin rulo haline getirilmiş formu olan karbon nanotüpler, elektronik ve sağlık alanlarda sıkça kullanılıyor.

gr2

Isıya karşı dayanıklı olan, savaş sanayisinde tank ve asker zırhı üretimi için kullanılabileceği düşünülen madde, kağıt kadar ince telefonlar, en kısa zamanda şarj eden piller vb. çözümlerde kullanılması bekleniyor.

Günümüzde maddeyi bulan ikili bünyesinde University Of Manchestermerkezli sürdürülen çalışmaların, hedefe ulaşması ihtimalinde, belirli bir şekli barındırmayan-hacimsiz eşyalara sahip olabileceğimizi söyleyebiliriz.

gr3

Grafenin başlıca kullanım alanları şu şekilde:

Hacimsiz, kağıt kadar ince bükülebilen telefonlar

-Vücuttaki sinir hücreleri(nöronlara) doğrudan bağlanabilen biyonik cihazlar. (Günümüzde nispeten dolaylı yoldan insan vücuduna adapte edilebilmekteler)

Savaş sanayisinde kullanılacak, insanlığın elde edebileceği her ısıya dayanıklı zırh, kalkan vb. teknolojisi.(Roket-füze gibi silahlardan gelecek saldırıları önleyici nitelikte olmak üzere)

Çelikten 300 kat sağlam olması nedeniyle, daha sağlam ve hafif hava araçları.

-Elektronları günümüze dek hiç olmadığı kadar hızlı taşıması sebebiyle, var olabilecek en kısa zamanda şarj sağlayacak piller, batarya teknolojisi.(Bataryaların yerini süperkapasitörler adlı cihazlar alabilecek)

-Çelikten 300 kat sağlam olması özelliği, spor, sağlık vb. birçok alandadaha sağlam, hafif ve bükülebilmesi nedeniyle daha işlevsel aletlerinüretimini sağlayacak.

Whatsapp İletişim