Genel

Kaliforniya Hastane Hacklendi

Dünya film sektörünün kalbi olan Hollywood’un da içinde bulunduğu Kaliforniya’da, film sahnesini aratmayacak bir olay oldu. Hackerlar Kaliforniya’da bulunan bir hastanenin ağını ele geçirdi!

Hollywood filmlerinde hepimizin gördüğü ve hayranlıkla izlediği büyükhack olaylarına bir yenisi daha eklendi. Fakat bu seferki tamamen gerçek!

Los Angeles‘ta bulunan Hollywood Presbyterian Medical Center isimli hastanenin yaklaşık 1 haftadır bütün ağ erişimi bozuk durumdaydı. Hastanedeki hastaların başka bir hastaneye taşınmasının ardından ağın çökme nedeni de ortaya çıktı.

The Verge‘ün yaptığı habere göre, ağın taraflarınca çökertildiğini ve bütün hastane verilenin şifrelendiğini açıklayan bir hacker grubu, şifrelemeyi çözmek için fidye talep etti. İstedikleri fidye ise yaklaşık 12 Milyon Türk Lirası‘na denk geliyor!

Hastane çalışanları tarafından sistemlerin bazısına erişim sağlanmış olsa da şu anlık sadece faks makineleri ve telefon hatları çalışıyor.

Hastane yetkilileri tarafından resmi bir açıklama gelmese de içerden sızan bilgilere göre, yetkililerin de olayın nasıl olduğunu, virüsün nereden bulaştığını, kim tarafından yapıldığını bilmediği belirtiliyor.

Şimdilik sadece acil işlemler için hizmet verebilen hastane hiçbir online sisteme erişemiyor. Durumu kritik olmayan hastaların işlemleri ise eski usul olan kağıtlara yazılarak tamamlanıyor.

Olay sadece hastanedeki görevli çalışanların araştırmasıyla bitecek gibi gözükmüyor.

Los Angeles Polis Departmanı ve FBI konuyla ilgili olarak ortak bir çalışma yürüttüklerini, hackerların kimliklerinin en kısa sürede tespit edileceğini açıkladılar.

Whatsapp İletişim