Adana Dijital Pazarlama Adana Dijital Pazarlama Eğitimi Dijital Pazarlama Genel İnternet Reklamcılığı

Türkiye E-Ticaret Perakende Pazar Büyüklüğü

Türkiye’de nüfusun %45’i, yani yaklaşık 39 milyon kişi internet kullanıyor ve bu sayı her geçen gün hızla artarak e-ticaret pazarın büyümesini sağlıyor. Peki Türkiye 2015 e-ticaret pazarı büyüklüğü nedir?

Türkiye dahil 7 Ülkede hizmet veren Saleduck pazar arabasından kargo takip numarasına, online mağazadan sanal marketlere Türkiye e-ticaret perakende pazar büyüklüğünü araştırdı ve sonuçları segmentlere ayrılan bir infografikle özetledi.

Türkiye_eticaret-eticaret-pazar-eticaret-pazar-perakende-6

Türkiye’de e-ticaret yeni gelişiyor ve e-ticaret sitelerinin rekabet etmekten çok pazarı birlikte büyütmeye odaklanması gerekiyor. Türkiye’de online satışların toplam perakende satışları içerisindeki payında dünya ortalamasının oldukça gerisinde. Gelişmekte olan ülkelerde %4,5; gelişmiş ülkelerde %6,5 olan bu oran, ülkemizde %1,6; yani büyümemiz ne kadar hızlı olursa olsun, henüz istenilen seviyede değiliz. En büyük avantajımız ise büyümeyi yavaşlatacak bir sebep olmaması.

Türkiye_eticaret-eticaret-pazar-eticaret-pazar-perakende-2

Hepsiburada.com Satış Hacminde Lider

Her gün yeni bir internet mağazasının açıldığı ülkemizde en büyük e-ticaret sitesi %15’lik pazar payı ile Hepsiburada.com. Sabancı Holding’in e-ticaret girişimi Kliksa.com ise son yıllarda en hızlı büyüme kaydeden internet sitesi.

Türkiye_eticaret-eticaret-pazar-eticaret-pazar-perakende-3

Pazarın Yükünü Elektronik Çekiyor

Kategorilere bakıldığında internet perakendeciliğinde başı %40pPazar payı ile elektronik mağazaları çekiyor. Hazır giyim sektörü %16 ile ikinci sırada.

Türkiye_eticaret-eticaret-pazar-eticaret-pazar-perakende-5

İnternet Üzerinden Alışveriş Yaparken Ne Düşünüyoruz?

Bu soruyu müşterilerin düşünceleri, alışveriş yapmalarının veya yapmamalarının sebepleri neler şeklinde de sorabiliriz. Mağazanın ucuzluğu ve güvenilirliği en önemli etken, ama son zamanlarda servis ve teslimat kalitesi gibi hizmet parametreleri de önem kazandı. Bu yüzden büyük şirketlerin “Aynı gün teslimat” gibi kampanyaları çokça görmeye başladık.

Türkiye_eticaret-eticaret-pazar-eticaret-pazar-perakende-4

E-ticaret perakende yılda yüzde 12 büyüyor

Türkiye internet perakendeciliğinin yılda ortalama %12 büyüme ile 2019’a kadar 77% büyüme gerçekleştirmesi bekleniyor.

Türkiye_eticaret-eticaret-pazar-eticaret-pazar-perakende-1-

Kaynak: eticaretmag.com

Whatsapp İletişim