Genel Teknoloji Haberleri

Üniversiteli Gençler 3D Yazıcı İle Örümcek Robot Yaptı!

Erzincan’da 2 üniversite öğrencisi 3D yazıcı kullanarak “Örümcek Robot” yaptı!

İki üniversite öğrencisi genç 3D yazıcı kullanarak “Örümcek Robot” icat etti. Proje, robot yarışlarında 120 robot arasında ilk 10’a girdi.

Erzincan’da 2 üniversite öğrencisi, hurdacıdan malzemeleri toplayıp ürettikleri 3D yazıcı yardımıyla robot yapmayı başardı. Sarp ve düz olmayan arazide kolaylıkla ilerleyebilen  “Örümcek Robot“, bubi tuzakları ile kimyasal tehlike arz eden olaylara müdahale edebilecek.

örümcek robot

Erzincan Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi Mehmet Parlak ile aynı üniversitenin Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği öğrencisi Sinan Karakaşoğlu, bir süre önce, internette gördükleri bir 3D yazıcıyı imal etmek amacıyla çalışma başlattı.

Önce 3D Yazıcı Ürettiler

İmkanlarının kısıtlı olması sebebiyle şehirdeki hurdacılardan topladıkları malzemelerle söz konusu 3D yazıcıyı üretmeyi başaran 2 genç, ardından sarp ve engebeli arazide ilerleyebilen bir robot üretmeye karar verdiler.

Karakaşoğlu ve Parlak, yaptıkları 3D yazıcı yardımıyla büyük bir bölümünü tasarladıkları robotu da üretmeyi başardı.

Örümcek Robot sarp ve engebeli arazide ilerleyebiliyor

Sarp ve engebeli arazide rahatlıkla ilerleyebilme özelliği bulunan örümcek robotu diğer robotlardan ayıran özelliği ise, küçük bir dokunma ile patlayan, kamufle edilmiş bomba olarak adlandırılan bubi tuzağı gibi bombalı olaylara müdahale edebilmesi.

3D yazıcı yardımı ile yapılan Örümcek Robot

Öğrencilerden Mehmet Parlak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle ulaşılması güç ve insanlar için tehlikeli olan kaygan ve engebeli zeminlerde her türlü risk analizi yapması için örümcek robotu tasarladıklarını söyledi.

“Robotun yazılımını tamamen biz yaptık”

Parlak, robot parçalarının tasarımının büyük bir bölümünün yanı sıra robotun denenmesi için kullanılan platformun tamamını da kendi ürettikleri 3D yazıcılar aracılığıyla imal ettiklerini belirterek, şöyle devam etti.

“Günümüzde üretilen robotların çoğu tekerlekli sistemler üzerine kuruluyor. Bunu aşmak istedim. Çünkü bazı durumlarda tekerlekli robot sistemlerinin devrilme gibi olumsuz yanlarına şahit olabiliyoruz.

örümcek robot

Bir robotun istenilen bölgeye gönderilebilmesi ve bazı engelleri aşabilmesini için bu örümcek robotu tasarlayıp ürettik.

Robotumuz, üzerindeki wi-fi kamera ile girdiği ortamlarda anlık görüntü aktarabiliyor, fotoğraf çekebiliyor ve bu şekilde ortamdaki risk analizini bize gösterebiliyor.

Robotumuza kimyasal sensörler eklenmesi suretiyle, kimyasal risk analizi de yapılabiliyor. Robotun yazılımı tamamen bize ait ve hiçbir şekilde kopya içermiyor.”

 

Kaynak: ekonomi.haber7

 

 

Whatsapp İletişim