Genel Teknoloji Haberleri

Yemek Yapılan Tencereyle Telefon Şarj Edilebilecek!

ABD’deki Utah Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalar sonucunda tencere ile telefon şarj etmeyi mümkün hale getirildi.

Utah Üniversitesi Malzeme Bilimi Mühendisi Profesör Ashutosh Tiwari’nin yaptığı araştırma sonucu yeni bir icat bulundu.

Daha güvenli, uygun maliyetli ve doğaya zarar vermeyen kalsiyum, kobalt ve terbiyum elementleri kullanılarak termoelektrik işlem yoluyla elde edilen elektrik enerjisiyle artık elektronik cihazlar şarj edilebilecek.

Tencerede yemek pişerken telefon şarj olacak!

Daily Mail’in haberine göre, Profesör Ashutosh Tiwari, tencerede yemek pişirirken soğuk olan yiyecek ile ocağın ateşi arasındaki sıcaklık farkıyla ortaya çıkan enerji sayesinde birkaç saat içinde bir cep telefonunu şarj edebileceğini belirtiyor.

yemek pişerken telefon şarj edilebilecek!

Tiwari ayrıca bu enerjinin, vücudumuzla temas halinde olan ve bu elementlerden oluşan ürünlerden de elde edilebileceğini belirtti. Üretilen bu enerjinin kalp pillerinde de kullanılabileceğini ifade eden bilim adamı, teknolojiyi daha da geliştirmek için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.

Geliştirilen materyalin insan sağlığına herhangi bir zararı da bulunmuyor.

Bu yeni yöntem için ABD’de patent alan Tiwari, öncelikle bu yöntemin elektrikli otomobillerde ve biyo-sensörlerde kullanılacağını söyledi. Tiwari,bu teknolojinin tam olarak ne zaman piyasaya çıkacağına dair herhangi bir şey söylemedi. Ancak görünen o ki yakın zamanda bu teknoloji aramıza girecek!

 

Kaynak: Milliyet

Whatsapp İletişim