Genel Teknoloji Haberleri

WhatsApp Yazışmaları Mahkemede Delil Olarak Kullanılamayacak

Mobil cihazların en yaygın olarak kullanılan anlık mesajlaşma servisi olan WhatsApp milyonlarca kullanıcı tarafından tercih ediliyor. Birçoğumuz da günlük yazışmalarımızı WhatsApp üzerinden yürütüyoruz. Durum böyle olunca WhatsApp her türden diyaloğa aracılık ediyor. WhatsApp üzerinden yapılan yazışmaların ülkemizde hukuki işlemlere tabi tutulduğuna tanık olmuştuk. WhatsApp üzerinden gönderilen tehdit ve taciz mesajlarının delil olarak değerlendirilmesi yargısal içtihat halinde. Fakat bu uygulamanın riskli olabileceğine ve yanlış hükümler verilmesine sebep olabileceğine dair bir açıklama bilişim uzmanı Adem Taşkaya tarafından yapıldı.

WhatsApp Yazışmaları Sonradan Değiştirilebiliyor

Adem Taşkaya, kendi geliştirdiği bir sistemle WhatsApp yazışmalarına müdahale edebildiğini iddia ediyor. Bu yolla değiştirilen WhatsApp yazışmaları mahkemeye delil olarak sunulduğunda ise deliller karartılabiliyor, işlenmemiş bir suç işlenmiş gibi gösterilebiliyor. Bu da mahkemelerin yanlış hükümler almasına sebep olabiliyor.

WhatsApp yazışmalarının bu tür bir müdahale sonucu değiştirilip değiştirilemediğini kontrol etmek ise mümkün olmamakta; çünkü yazışmaların orijinalleri WhatsApp sunucularında saklanmamakta. Kısa bir süre önce uçtan uca şifreleme sistemine geçiş yapan WhatsApp, sunucularında yazışma verilerini depolamayı bırakmıştı. Bu nedenle mahkemeler WhatsApp yazışmalarını talep ettiklerinde WhatsApp zaten elinde olmayan bu bilgileri paylaşamıyor. Sonuçta değiştirilen bir WhatsApp yazışmasının orijinal hali ortaya çıkamıyor.

Adem Taşkaya, WhatsApp gibi anlık mesajlaşma servisleriyle yapılan yazışmaların değiştirilebilmesinin mümkün olduğu ve yazışmalarının orijinallerini elde etmenin de imkansız olduğu için bu tür dijital kaynakların mahkemede delil olarak kullanılmasının sakıncalı olduğunu ifade ediyor.

Kaynak:tamindir.com

Whatsapp İletişim