Genel Teknoloji Haberleri

Yapay Zeka Irkçılığa mı Yol Açıyor?

Son dönem robotik teknolojisi beraberinde hayatımıza giren yapay zeka, ırkçılık durumunu meydana getiriyor mu? İnsan ırkı ile robot ırkı arasındaki ayrımdan söz ediyoruz.

Yapay Zeka Irkçılığa mı Yol Açıyor?

Bir bilgisayarın ya da bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeka barındıran-zeki varlıkların yaptığına benzer olarak yapan sistemler olarak tanımlanan yapay zekalar hayatımıza girmiş durumda.

İnsanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bir “mantıksal analiz robotu”şeklinde hareket eden yapay zeka, gelecek teknolojinin vazgeçilmezleri arasında yer alacak.

Fabrika mantığında, insan gücü gerektirmeksizin insanların yaptıklarının makinelerle yapılmasını ifade eden teknolojinin bir ırk ayrımı yaratabileceğini hiç düşünüldünüz mü?

Siyah-beyaz, sarı kırmızıdan ziyade, insan ırkı-robot ırkı şeklinde meydana gelebilecek olası ırk ayrımları, dünyanın tanık olmak istemeyeceği sahneleri meydana getirecek.

16-04/16/artificial-intelligence1.jpg

Neden Irk Ayrımı Söz Konusu Olsun?

Temel mantıkta, görecelilik ve tartışmalar beraberinde de olsa, ABDgünümüz dünyasında, dünyanın lideri konumundadır.

İç-dış politikalarda söz sahibi olmasıyla, coğrafi değişiklilere sebebiyet verecek olaylardaki karar mekanizması görevi görmesiyle deyimi yerindeyse dünyadaki otorite figürüdür.

ABD, bir konuyu empoze etmek ya da daha doğru bir deyişle aktarmak istediğinde önce yazar. Sonra bunu kitap halinde bastırır ve en son filmini çeker.

Uygulanmak istenen düşüncenin önce entelektüel alt yapısınıoluşturduktan sonra harekete geçmeye karar verir.

Nitekim, konudan çok uzaklaşmamak gerekirse, yapay zeka adı altında da benzer bir uygulama söz konusudur.

Makaleler yazılır, konu ile dolaylı/doğrudan ilgili kitaplar yazılır, en sonunda da Jurassic Park, Avatar, Terminator meydana gelir.

X-Men oluşur, mutasyon kavramı dünya sözlüklerinde kabul edilir. Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonası Mr. Olimpia’a da 6 kez şampiyon olan yapay zekalı Terminatör Arnold Schwarzeneger tek başına dünyayı tehdit eden tehlikelere karşı savaşır.

16-04/16/4272978-t-800-1.jpg

ABD her daim galip gelir ve dünyanın, beraberinde insan ırkının kurtarıcısıkonumunda olur. Ve dünya eski düzenini yaşamaya devam eder.

İnsan ırkı ile robot ırkı arasındaki ayrımcılığı henüz anlamadıysanız, doğrudan bir ifade kullanma yolunu seçelim.

İnsan ırkı iyidir. Dünya üzerinde Pollyanna iyimserliğinde iyi yaşamaya mahkumdur. Robotik teknolojiler, robot ırkı ise insanın yaratmasına rağmen, gelecekte insanlığın en büyük düşmanı olacaktır.

İnsanlar ona karşı savaşacak, kendi yarattıkları şeyin kötülüğünü fark edip onu yok etmeye çalışacaklardır.

Yaratıcı-kul noktasında, din ve hayat arasındaki ilişkiye son derece benzer nitelikte olan bu olay gelecekte daha da belirginleşecek. Yani ileride daha doğrudan bize anlatılacaktır.

16-04/16/2_creating-artificial-intelligence.jpg

Aı algoritmasının hüküm sürmeye yavaş yavaş başladığı bir ortamda, sizi daha fazla sıkmak istemeyiz. Akıllı telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan okuduğunuz bu yazı sonuçta 3 ya da 4 kere elinizi kıpırdatarak aşağı kaydırma işlemini gerçekleştirmenize neden olmuştur.

 

kaynak:shiftdelete

Whatsapp İletişim