Adana Dijital Pazarlama Eğitimi Eğitimler Genel Kariyer

Zamanı Verimli Kullanan Kişilerin Farklı Yaptığı 8 Şey

Konu üretkenlik olunca hepimiz aynı sıkıntıdan dem vururuz. Ama gün 24 saat deyip, zamanın yetersizliğinden şikayet ederiz.  Bunlara rağmen bazı insanlara zaman konusunda sanki 2 kez hak verilmiş gibi. İşlerini zamanından önce yapabiliyorlar ve hatta birkaç farklı projede yer alıp hiçbirinden de geri kalmıyorlar. Bu konuyla alakalı Thomas Edison’un çok önemli bir sözü vardır: “Bütün insanların sahip olduğu ve kaybetmeyi göze almadıkları tek şey zamandır.”

Gayet verimli geçen bir günün ardından ofisten rahatlamış bir şekilde çıkmak mükemmel bir his olsa gerek. Bunları gerçekleştirmek için sizin daha fazla çalışmanıza veya ekstra zamana ihtiyacınız yok. Tek yapmanız gereken doğru şeyleri uygulamak. Okuyun, üzerinde düşünün ve üretkenliğinizin yükseldiğini izleyin.

Aynı şeye asla 2. kez dokunmazlar

Verimli insanlar hiç bir şeyi beklemede tutmazlar. Aynı şeye bir defadan çok baktığınızda sadece zaman kaybına yol açar. Bir e-maili veya telefon görüşmesini daha sonra ilgilenmek üzere bekletmeyin. Bir şeye odaklandığınız an o işi halletmeye çalışın: Ya birisine görev olarak verin ya da silin.

Ofisi terketmeden önce yarın için hazır tutarlar

Üretken, verimli insanlar günün sonunu diğer güne hazırlık yapmış bir şekilde bitirirler. Bunu yapmanın sizlere iki avantajı olacak: Hem o gün içinde yaptıklarınızın üzerinden geçmiş olacaksınız, hem de ertesi gün verimli bir gün geçireceksiniz. Sadece bir kaç dakikanızı alacak bu teknik gününüzü de iyi bir şekilde bitirmenizi sağlayacak.

Benjamin Franklin bu konuyu çok güzel özetlemiştir: “Organizasyon için harcanan her dakika, kazanılan bir saat demektir.”

Aciliyetin yarattığı baskıyı yenerler

Aciliyetin baskısı dediğimiz şey o anda yapılması gereken küçük şeylerin zamanında yapılmadığı için sonradan önemli şeylerin önüne geçmeye başlaması gerçeğidir. Küçük ve acil işlerin genel etkisi çok az olduğu içinse sorun teşkil ediyorlar. Eğer aciliyetin yarattığı baskıya boyun eğerseniz, günler hatta haftalarca asıl büyük işleri tamamlayamadan geçirebilirsiniz. Üretken insanlar, küçük işler çok zaman aldığında bunu fark edip, bu işleri başkasına vermeyi ve gerçek işlerin ivmesiyle devam edebilmeyi başaran insanlardır.

Toplantılar esnasında programlara uymak

Toplantılar en büyük zaman kayıplarından biridir. Eğer izin verilirse sonsuza dek bile sürebilir. Bundan dolayı ultra verimli insanlar bu olaya müdahale ederek herkesi programa uyma konusunda uyarırlar. Bu da toplantılarda herkesin motivasyonun artmasını sağlar.

“Hayır” demeyi bilirler

‘Hayır’ üretken insanların kullanmaktan korkmadığı güçlü bir kelime. University of California’nın yaptığı bir araştırmaya göre ne kadar hayır demekte zorlanıyorsanız, o kadar çok stres, yorgunluk hatta depresyon yaşamanız muhtemel. ‘Hayır’ demeyi öğrenin ve hem moraliniz düzelsin hem de üretkenliğiniz artsın.

Sadece belli saatlerde e- postaları kontrol ederler

Üretken insanlar e-maillerin işlerini bölmesine izin vermezler. Mailleri belli bir programa göre düzenler ve önem sırasına göre kontrol ederler. Böylece bun tür şeylere gün içerisinde defalarca bakıp verimliliklerinin düşmesine izin vermezler.

Aynı anda birden fazla iş üzerinde çalışmazlar

Üretken insanlar, aynı anda birden fazla şey yapmanın verimliliği öldüren bir şey olduğunu bilirler. Stanford Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, tek bir şeye odaklanmak, aynı anda bir çok şey yapmaya göre çok daha verimli. Veriler, aynı anda çok şey yapan insanların tek göreve odaklananlara göre daha kötü performans sağladığını gösteriyor.

Teknolojiyi işleri kolaylaştırmak için kullanırlar

Pek çok insana göre teknoloji dikkatin dağılmasına önemli bir gerekçe olarak gösterilmektedir. Ama doğru kullanıldığı zaman aynı zamanda odaklanmaya yardımcı da olur teknoloji. Sizin için önemli olan konularda size yardımcı olacak uygulamları kullanarak kafanızın bir kısmını boşaltabilirsiniz.

Her şeyi takip etmek yerine bazı şeylerin üstesinden teknolojiden faydalanarak gelebilirsiniz.

 

kaynak: sosyalmedya.co

Whatsapp İletişim