Genel Teknoloji Haberleri

​Domino’s Pizza’dan Pizza Teslimatı Yapan Robot

​Domino's Pizza'dan Pizza Teslimatı Yapan Robot

Dünyanın en büyük pizza zincirlerinden biri olan Domino’s Pizza, teknolojiye son derece yaratıcı bir şekilde ayak uyduruyor.

Bir ”pizzacı zincirine” göre Domino’s yenilikler konusunda oldukça başarılı bir geçmişe sahip. Daha önceden tek tuşla pizza sipariş edebildiğiniz Easy Order sistemini kuran Domino’s, içinde kendi pizza fırını bulunan bir pizza teslimat kamyonu bile yapmıştı.

Şimdi ise şirket, gelişen teknolojiye ayak uydurma bağlamında yepyeni bir adım daha atıyor; pizza teslimatı yapan robot.Avustralya merkezli teknoloji şirketi Marathon Targets ile ortak bir çalışma yürüten Domino’s,DRU (Domino’s Robotic Unit) adlı robotu geliştirdi.

DRU henüz prototip aşamasında olan bir robot. Ancak bu durum onun yollara çıkamayacağı anlamına gelmiyor. Domino’s robotu bir güzel deneyip geliştirmekte. DRU’da sürücüsüz otomobillerde de bulunan ve robotun çevresindeki araçları algılamasını sağlayan LIDAR sistemi bulunmakta. GPS özelliği bulunan robot teslimata giderken ise Google Maps aracılığıyla yolunu bulmakta.

DRU teslimat adresine ulaştığında siparişi veren kişinin tek yapması gerekn mobil kodu girmek. Robot kısa bir süre sonra Londra‘da seçilecek pilot bölgelerde denenecek. Domino’s Pizza’nın amacı global .çapta yeni ortaklar bularak robotlarını daha sık yerde görevlendirmek.

Kaynak:webtekno
Whatsapp İletişim