Genel

Dünyanın önde gelen girişim hızlandırıcıları

Dünyanın önde gelen girişim hızlandırıcılarıFikirleri hayata geçirip, ortaya çıkarmaya karar verdiğiniz dönemde belli başlı ihtiyaçlarınız olacaktır. Aklınızdakini projelendirme sürecinden, hayata geçirmeye kadar ihtiyaç duyduklarınız için sahip olduğunuz kaynakların yeterli olmadığı durumlar olabilir. Girişiminiz için kolları sıvadığınızda baştan hesap edemediğiniz ihtiyaçlarla karşılaşmak çok mümkün. Bu ihtiyaçları karşılayıp, engelleri aşmadan da girişimi karlı bir işe dönüştürmek hiç kolay değil.

İşte burada, sizlere çeşitli konularda destek olmak ve aklınızda sorular işaretlerini gidermek için girişim hızlandırıcıları devreye giriyor. İhtiyacınız olan sermayeye sahip misiniz? Hangi kitleye hitap edeceksiniz? Fikrinizi sunacağınız grubun dinamiği, fikrinizi kabul edecek mi? Hayata geçirmeye karar verdiğiniz fikir konusunda, yeterli bilgi ve tecrübeniz var mı? Girişiminizin ilerlemesini sağlayacak en önemli faktörlerden biri olan network’e sahip misiniz? İşte, bu gibi sorularla baş başa kaldığınız anda girişim hızlandırıcılar üzerinizden büyük bir yük alabilir.

Çalışma prensipleri basit. Sizin hangi konuda desteğe ihtiyacınız var ise, size o konuda destek veriyorlar. Projenizin gelişim sürecinde hep yanınızda oluyorlar ve karın bir bölümüne ortak oluyorlar ya da kredi sistemine benzer bir geri ödeme programı oluşturuyorlar.

Yeni girişimlere ve girişimcilere destek olan bu kurumlar, çoğu zaman devlet tarafından da önemseniyor ve destekleniyor. Hızlandırıcılar çoğunlukla devletle yakın çalıştığı için seçilen projelere, ek hibe ve destekler sağlaması da mümkün olabiliyor.

Sayısı hızla artan bu şirketlerin arasında, daha önce Türk girişimcilere destek olanlar da bulunuyor. Şimdi, sizler için en iyilerin arasından seçtiğimiz girişim hızlandırıcılarını, hep birlikte inceleyelim.

Y Combinator

Dünyanın önde gelen girişim hızlandırıcılarından Y Combinator

Girişim hızlandırıcı programlardan bahsedildiğinde akıllara ilk gelenlerden biri olan Y Combinator, 2005 yılının Mart ayında kurulmuş. Girişimcilere ve fikirlerine destek veren kuruluş, kendi bünyesinde sermaye, danışmanlık, eğitim ve network sağlayıcılığı hizmetleri veriyor. Yılda 2 kez düzenlediği demo günleri ile, başvuruda bulunan girişimcilerle, yatırımcıları bir araya getiriyor.

Dünyanın önde gelen girişim hızlandırıcılarından Y Combinator

Genellikle kar ortaklığıyla çalışan şirket, şartlara ve sağladığı hizmetlere göre %7 civarında pay alıyor. Kurucularından Paul Graham’ın 2013 yılında attığı bir tweet’te, Türk girişimcilere de destek verdiklerini söylemişti.

AngelPad

Dünyanın önde gelen girişim hızlandırıcılarından AngelPad

Angelpad, girişimlere fon ve proje geliştirme desteği sunan bir girişim hızlandırıcı. 2010 yılında Thomas Kurte tarafından kurulan şirket, Sync ninja, Parabola ve Astronomer gibi, şu anda büyük işler yapan oluşumlara destek vermiş. AngelPad’ de, fikrin projeye dökülmesi aşamasından, faaliyete geçtikten sonraki zaman dilimine kadar eğitim ve AR-GE desteği sunuluyor. Başvuruları internet sitesi üzerinden alıyorlar ve yılda yaklaşık 200.000 fikri değerlendirdiklerini söylüyorlar. Değerlendirme aşamasını atlatan fikir ve projeleri, yaklaşık 10 hafta süren sıkı bir eğitimden geçiren Angelpad, dikkatle seçtiği fikirlerle yatırımcıları buluşturarak, hayata geçmelerine olanak sağlıyor.

500 Startups

Dünyanın önde gelen girişim hızlandırıcılarından 500 Startups

500 Startups 2010 yılında Kaliforniya’ da Christine Tsai ve Dave McLure tarafından kuruldu. Eğlenceli çalışma ekibiyle dikkat çeken 500 grubu, girişimcilerin ilk başvuru yaptıkları hızlandırıcılar arasında. Sizlere daha önce de aktardığımız gibi Türkiye’ye özel 500 İstanbul adlı 15 milyon dolarlık fon ayırdı ve ilk yatırımını da Carbon’a yaptı.

Özellikle yeni mezun olmuş, genç girişimcilerin fikirlerine değer veren 500 Startups ekibi, aynı zamanda eğitim ve network desteği de veriyor. Yatırımcılarla fikirleri bir araya getirmek yerine, yatırımcılardan kendisi fon toplayıp, girişimcilerle buluşturuyor. Yani bu durum 500 grubu için bir artı gibi görünse de, aslında girişimciler için bir artı. Çünkü fikrinizi sadece 500 ekibine beğendirmeniz yeterli olacak. Aksi halde haftada en az bir sunum yapmanız kaçınılmaz. İnternet sitesi üzerinden başvuru yapılabiliyor ayrıca haber listesine üye olarak seminer ve eğitimlerden haberdar olabiliyorsunuz.

MuckerLab

Dünyanın önde gelen girişim hızlandırıcılarından Muckerlab

Çoğunlukla internet ve medya fikirlerini süzgecinden geçiren MuckerLab 2011 yılında kuruldu. Merkezi Santa Monica şehrinde bulunan şirket, faaliyetlerini en çok Los Angles şehrindeki ofisinden yürütüyor. Sadece internet sitesinden başvuru kabul ediyor ve MuckerLab’de değerlendirilecek fikirden çok, fikrin arkasındaki ekibe önem verdiklerini vurguluyor. Yani başvuru yapmadan önce kendinizi ve ekibi nasıl en doğru şekilde MuckerLab’e anlatabileceğinizi düşünmenizde büyük fayda var. Fikrinizin eksiği ve açığı konusunda da geniş yardım alabileceğiniz bu hızlandırıcı, finansman desteği de sağlıyor.

Health Box

Dünyanın önde gelen girişim hızlandırıcılarından Healt Box

Health Box girişim hızlandırıcılığına, 2012 yılının Ocak ayında Londra merkezli kurduğu bir ofis ile başladı. Amacı sağlık sektörüyle ilgili girişimlere ve araştırmalara ön ayak olup, sürdürülebilirliğini sağlamak. Araştırmalarına finansman desteği bulamayan bilim insanlarına da destek olmayı hedefleyen Health Box, ofis alanı ve danışmanlık konusunda da destek veriyor. Web sitesinden daha önce destek verdikleri projeleri de inceleyebilirsiniz. Başvuruları da bu site üzerinden alıyorlar. Özellikle ilaç ve dermokozmetik ürünlerine verdikleri önemle dikkat çeken şirket, tıbbi alandaki girişimlere fon desteği yanında araştırmacı ekip desteğinde bile bulunuyor.

University of Chicago New Venture Challenge

Chicago Üniversitesi mezunlarına öncelik veren girişim hızlandırıcımız, diğer üniversitelere örnek olacak cinsten. Bu güne dek 150’ye yakın oluşuma destek vermiş ve 430 milyon dolardan fazla yatırım yapmış olan kurum, 2016 yılı mezunlarıyla bu rakamı ikiye katlamayı hedefliyor. Henüz çok sınırlı tecrübeye sahip olan yeni mezunların yaşadığı sermayesizlik ve gençlere fırsat verilmemesine çözüm bulma iddiasıyla yola çıkıyor.

Fikirleri projelendirme aşamasından, değerlendirme ve fon aşamasına kadar, her adımda destek veren hızlandırıcı, üniversite bünyesinde hayat boyu eğitim sözünü de girişimcilerine veriyor. Öğrencilerle yatırımcıları sık sık bir araya getiriyor ve büyük şirketlerin hayata geçiş aşamalarını örnek göstererek, girişimcilere fikir veriyor.

Techstars

Dünyanın önde gelen girişim hızlandırıcılarından Techstars

Techstars, 2006 yılında Amerika’ da kurulmuş, silikon vadisini en iyi tanıyan girişim hızlandırıcılardan biri olarak biliniyor. Bugüne dek 1,3 milyon dolar yatırım yapmış olan şirket, her geçen gün bu sayıyı arttırıyor. En çok teknoloji, donanım ve yazılım üzerine fikirlere destek veren Techstars, dünyaca ünlü “13 hafta” programının da sahibi.13 hafta eğitimleri, şu anda bir çok girişim hızlandırıcı tarafından kullanılmakta. Destek verdiği girişimlerden yüzde 6’lık pay alıyor ve projelerin hayata geçmesi konusunda her aşamada danışmanlık hizmeti veriyorlar. Techstar’ı tanıtan bir videoyu da şu adresten izleyebilirsiniz.

Zero to 510

Dünyanın önde gelen girişim hızlandırıcılarından Zero to 510

2012 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren girişim hızlandırıcı, sadece medikal sektörüne odaklanmış durumda. İlaç ve sağlıkla ilgili ekipmanlar hakkındaki fikirleri ve araştırmaları, projelendirme ve hayata geçirme konusunda destek veren firma, 30 milyon dolardan fazla yatırım yapmış bulunmakta. Yatırım ve işletme mantığını bilmeyen bilim adamlarına, eğitim ve fon desteği veren şirket, ekip desteği de veriyor. İnternet sitesinden başvuru alan hızlandırıcı, aynı zamanda işe yerleştirme programı da sunuyor.

Alchemist

Dünyanın önde gelen girişim hızlandırıcılarından Alchemist

Alchemist, 2012 yılında Kaliforniya’ da çalışmalarına başladı. Kurumsal şirketlere, daha doğrusu kurumsal şirketlere hizmet edecek yazılım fikirlerine destek veren firma, 28 bin dolar başlangıç sermayesini, proje daha fikir aşamasındayken karşılıksız olarak veriyor. Ayrıca sadece kurumsal şirketleri yatırımcı olarak kabul eden hızlandırıcı, devlet desteğini de arkasına almış durumda. İnternet sitesinden pek çok bilgiye ulaşabileceğiniz hızlandırıcıların, yatırımcılar aracılığıyla oluşturduğu eğitimlerine de ulaşabilirsiniz.

 

kaynak:webrazzi.com

Whatsapp İletişim