Genel Teknoloji Haberleri

Akıllı Telefonlarda Siyah Arkaplan Gerçekten Batarya Süresini Uzatıyor mu?

Uzun süredir telefonun arkaplanının siyah olunca telefonun daha az batarya tükettiği gündemde. Peki gerçekten de siyah arkaplan daha mı az şarj tüketiyor?

Akıllı telefonlarımızı sürekli aktif kullandıkça şarjının daha uzun gitmesi için birçok yöntem araştırıyoruz ve genellikle şarj süresini uzatmak için telefonlarda tamamen siyah arkaplan kullanılması gerektiği belirtiliyor. Peki gerçekten de siyah arkaplan daha az mı şarj tüketiyor?

Aslında bu konu akıllı telefonlarla ilgili aşırı bilgi kirliliği içerdiği için kullanıcılar net bir sonuca ulaşamıyor ve siyah arkaplan kullanmanın daha az şarj tükettiği fikrine kapılıyor. Siz de buna inanan kullanıcılardansanız üzülerek söylüyoruz ki siyah arkaplandan o kadar umutlu olmayın.

Sadece AMOLED ekranlarda işe yarıyor

Öncelikle bu noktada kullandığınız akıllı telefonda yer alan ekran teknolojisi önem taşıyor. Genellikle ekran teknolojileri siyah rengi normal bir renk gibi yansıtırken AMOLED ekranlar siyah rengi vermek için piksellerini kapatıyor böylelikle de hem siyahı gerçeğe yakın tonda yansıtıyor hem de ekstra batarya harcamıyor. Yani kısacası siyah arkaplan rivayeti, sadece AMOLED ekrana sahip telefonu olanlar için geçerli.

Sanıldığı kadar faydalı değil

Evet, AMOLED ekranlarda siyah renk pikseller kapatılarak sağlandığı için ekran daha az çalışıyor ve bu durum batarya ömrüne olumlu bir şekilde yansıyor ama aslında siyah arkaplanlar batarya konusunda ciddi bir farklılık yaratmıyor.

PhoneArena sitesinin yaptığı teste göre AMOLED ekranlı telefonlarda en fazla beyaz renge yakın arkaplanlar güç tüketirken en az güç tüketimi siyah arkaplanlarda görülüyor. Her iki renk arasında yarı yarıya yakın bir tüketim farkı olsa da bu fark günlük kullanıma pek fazla yansımıyor. Ayrıca bu durum telefondan telefona değişiyor.

Sitenin değerlendirmeye aldığı üç popüler akıllı telefondan Galaxy S7 Edge’de siyah arkaplan%1.2 – %3.2 arasında güç tasarrufu sağlarken, OnePlus 3, %4.5‘e kadar ve Nexus 6P de %4.6‘ya kadar güç tasarrufu sağlıyor.

Açıkçası teknik olarak siyah arkaplanlar AMOLED ekranlı telefonlarda genel anlamda güç tasarrufu sağlasa da günlük kullanıcı için bunun karşılığı %3 – %5 aralığında bir batarya sağlanması oluyor ki bu oran günlük kullanımda pek de işe yarar görünmüyor.

Siyaha yakın tonlar seçmenizde yarar var

Aslında bu haberde siyah arkaplanın ciddi bir tasarruf sağlamadığını görsek de beyaza çok yakın tonların da siyah arkaplanın iki katına kadar batarya kullanım oranına yaklaştığını görüyoruz. Bu tarz durumlarda akıllı telefonlarınızda siyah ve beyazın ortasında, fazla renk yoğunluğu olmayan tonlar seçmeniz genel olarak bataryanızın dostu olacaktır.

Kaynak: http://www.webtekno.com/

Whatsapp İletişim