Teknoloji Haberleri

Android – iOS Savaşı: Apple Kritik Eğişe Yaklaşıyor

Mobil işletim sistemleri arasındaki rekabet tüm hızıyla sürüyor. Android’in egemen olduğu pazarda son sonuçlarda dikkat çekici.

Android – iOS Savaşı: Apple Kritik Eğişe Yaklaşıyor: Apple ile Google arasındaki mobil işletim sistemi mücadelesi devam ediyor. Android’in küresel pazarda giderek artırdığı payı son çeyrekte de yükseldi. Gartner araştırma şirketinin 2. çeyrek sonuçlarına göre Android pazar payı yüzde 86.2 olarak ölçüldü. Bir başka ifadeyle, bu dönemde satılan 10 akıllı telefondan neredeyse 9’u Android oldu.

Yüzlerce marka tarafından desteklenen Android’in bu başarısına karşın Apple’ın gerileyişi sürüyor. Apple’ın düşüşünde iPhone 7’nin tanıtım tarihinin yaklaşmış olması da büyük oranda etkili. Cupertino merkezli şirketin geçtiğimiz yılın 2. çeyreğinde yüzde 14.6 olan pazar payı bu yılın aynı döneminde yüzde 12.9’a gerilemiş durumda. Bu oran Apple’ın yüzde 10 barajına giderek yaklaştığını gösteriyor. Tabii ki Apple’ın tek haneli oranlara düşmesi pek mümkün değil ama buna rağmen kritik sınırda dolaşması da olumlu değil.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerinin çıkmasının ardından tablonun bir miktar Apple lehine değişmesini bekleyebiliriz. Buna rağmen, oranların giderek Windows – Mac benzeri bir duruma evrileceğini öngörmek mümkün. Yani, Apple Mac’te yaşadığını iOS’ta da yaşayacak ve bir anlamda tarih tekerrür edecek.

kaynak: webtekno.com

Whatsapp İletişim