Genel Teknoloji Haberleri

Yerli elektrikli scooter için bakandan yeni açıklama

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de popüler hale gelen elektrikli scooter için hamleler gelmeye devam ediyor. Geçen ay düzenleme yapılacağı noktasında gündemimize giren bu mikro mobilite araçları şimdi de yerli takısı almaya başlayacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yerli elektrikli scooter üretimi için açıklamada bulundu.

Yerli elektrikli scooter üretimi için çalışmalar başladı

Özellikle toplu taşımanın daha az kullanıldığı bu salgın döneminde insanlar ya kendi araçlarına yöneldi ya da elektrikli scooter gibi alternatifleri tercih etmeye başladı. Bu noktada konu hakkında yapılan çalışmalar önem arz etmeye başladı.

Bakan Karaismailoğlu da Türkiye’de mevcut araç sayısının 23 milyon 650 bini aştığını söylerken, Türkiye’de 35 binin üzerinde e-scooter bulunduğunun altını çizdi. Bakan Karaismailoğlu, “Son 18 yılda taşıt sayımızda yüzde yüz 160’lık bir artış gerçekleşti. 2020’de toplam araç sayımız 23 milyon 650 bini aştı. Mevcut araç sayımızın yüzde 54’ü otomobillerden oluşuyor. 2003 yılında 4 milyon 700 bin otomobil varken, Ağustos 2020’de bu sayı 2.7 kat artarak 12 milyon 800 bine çıktı” diyor.

Bu araçları aktif kullanan kişilerin ise 3 milyon olduğunu belirten bakan, yerli bir elektrikli scootera ihtiyaç olduğundan bu nedenle çalışmalara da başladıklarından bahsetti.

Sputnik Türkiye’de yer alan haberde, bakan Karaismailoğlu, Hareketlilik Sistemleri Araştırma Merkezi için imza protokolü gerçekleştirdi. Bu kapsamda yerli scooter için gelişmelere konuşmasında yer verdi.

Günümüz araçlarının yerini hem yerli hem alternatif hem yakıtlı, hem de emniyetli sürüş ile değişmesi gerektiğini aktaran bakan, yerli elektrikli scooter için de çalışmaların hızlandırıldığını söylüyor.

kaynak:Shiftdelete

Whatsapp İletişim