Genel Otomobil Teknoloji Haberleri

Yerli otomobil için QR kodlu plaka hamlesi!

2019 yılının sonunda tanıtılan ve Temmuz 2020’de fabrikasının temeli atılan yerli otomobil için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Fransa merkezli bir Türk firması, QR kodlu plaka ile yerli otomobilde bir ilke imza atmayı hedefliyor.

Yerli otomobil QR kodlu plaka ile donatılabilir!

Plakalarda QR koda geçilmesi halinde emniyet güçlerinin işinin kolaylaşacağını belirten firma yetkilisi, aracın muayene ve sigorta durumundan ve plakanın gerçekliğine kadar tüm sorgulamaların hızlıca yapılabileceğini belirtiyor.

Bu sistemin 2 yıl önce bir orta doğu ülkesi için geliştirildiğini belirten firma yetkilisi, yerli otomobil piyasaya sürüldüğünde bu sistemin Türkiye’de de kullanıma sunulmasını hedeflediklerini belirtiyor.

Hürriyet’in haberine göre, Gemlik’te fabrikanın zemin güçlendirme çalışmalarının devam ettiğini söyleyen TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, “Tüm gözler üstümüzde 24 saat sahnedeyiz. Bu hayali gerçekleştirmek için gece gündüz çalışıyoruz. Avrupa da bizi yakından takip ediyor, hata yapma lüksümüz yok ” ifadelerini kullandı.

Editör Görüşü: QR kodlu plaka sisteminin detayları ve Türkiye’de kabul edilip edilmeyeceği (yasalara uygunluğu) şu anda bilinmezliğini koruyor. Ancak kullanıma başlanması halinde birçok açıdan avantaj sağlayacağını düşünüyorum

kaynak:shiftdelete

Whatsapp İletişim