Teknoloji Haberleri

Apple Watch satışları duyurulduğundan bu yana %55’lik bir düşüş yaşadı

Araştırma ve analiz şirketi IDC’nin son raporu akıllı saatler için hiçte iyi haberler vermiyor.

Pazar araştırma ve analiz şirketi IDC’nin yayınladığı son rapora göre Apple Watch akıllı saatinin satışları duyurulduğundan bu yana %55 oranında düşüş gösterdi.

Bununla birlikte Apple’a rakip şirketler olan Samsung ve Lenovo’nun ürettiği akıllı saatlerin satışları ise geçen yılın ikinci çeğreğinden bu yılın ikinci çeğreğine kadar sırasıyla %51 ve %75 oranında artış gösterdi.

Bu oranlar Apple için korkutucu bir resim çiziyor olsa da Apple hala akıllı saat pazar payının %47’sini elinde bulunduruyor.İkinci sırada %16 lık oran ile Samsung yer alırken üçüncü sırada %9’luk oran ile Lenovo yer almakta.

oranlar tablosu

Apple Watch’un donanımı harika olsada yazılımsal anlamda kararsızılıkları var.Biçok kullanıcı oldukça yavaş çalışmasından şikayetçi.Elbette ki bu satış oranında bunun etkisi bir hayli büyük.

Apple şüphesiz bu durumun farkına varmıştı ki Mart ayında 38 mm’lik modeli için bir indirime gitmişti.

Apple’ın umut bağladığı bir başka faktör ise WWDC 2016’da tanıttığı watchOS 3.Akıllı saatler için deyimi yerindeyse yeniden tasarlanan işletim sistemi birçok kullanıcının şikayet ettiği yavaş ve kararsız çalışmayı ortadan kaldırmayı vaadediyor.Ayrıca kullanıcı deneyimindeki iyileştirmeler ve eklenen birçok yenilik Apple Watch’ları daha esnek bir kullanıcı deneyimi sunmayı hedefliyor.

Apple her ne kadar watchOS 3’e bel bağlasada karşısında Samsung Gear S2 ve Moto 360 gibi rakipleri var.Bakalım watchOS 3 kullanıma sunulduğunda Apple Watch’lar eski yerlerini alabilecekler mi?

kaynak: teknolojioku.com

Whatsapp İletişim