Genel

“Bir TIR dolusu domates 10 cep telefonuna denk”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB öncülüğünde Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve AllWorld Network işbirliğinde düzenlenen Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri yarışmasıyla ilgili açıklamasında, büyüyen her şirketin Türkiye’nin geleceğine bir yatırım olduğuna işaret ederek, özellikle katma değeri yüksek ürünleri hayata geçiren firmaların bugünden geleceğin Türkiye’sine yön verdiklerini vurguladı.
Son yıllarda dünya ekonomisinin ‘kilo-maliyet ve bunların sonucunda elde edilen gelir’ üzerine yoğunlaştığını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “1 TIR dolusu domatesin 10 cep telefonuna denk geldiği bir zamanda yaşıyoruz. Bu nedenle ülkemiz için katma değeri yüksek ürünler üretip dünyaya ihraç edebilmesi çok önemli. Yerli bilişim firmalarımızın gerekli desteği görmesi halinde nasıl başarılara imza atabildiği ortada. Türkiye’nin ‘garanti’ iş arayanlarla değil, girişimcilerle öne çıkması ekonomimiz için hayati önem taşıyor. Böylesine önemli alanda bir firmanın 3 yıl üst üste ilk 100’de yer alması bizleri ayrıca mutlu etti. Bu kapsamda Ankaref’i kutluyorum. Sektörün Türkiye 1.’si olmak kolay iş değil” dedi.
ODTÜ Teknokent’te faaliyetlerine devam eden ve 3. kez üst üste Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi listesine girmeye hak kazanan Ankaref Genel Müdürü Erhan Binici de kuruldukları günden bu yana Türkiye adına artı değer üretebilmek için çalıştıklarına dikkati çekerek, şunları söyledi:
“Gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. ‘Bu kadarı yeter’ ifadesi Ankaref’in asla kullanmadığı bir kavram. 2011-2013 yılları arasında yüzde 517 gibi oldukça yüksek bir büyüme rakamına imza attık ve listeye 13. sıradan girdik. Ülke ekonomisinin kilometretaşı olarak gördüğümüz Ar-Ge ve İnovasyon ile 2011, 2013 ve 2015 yıllarında en hızlı büyüyen şirketler listelerinde yer almak, imza attığımız büyümenin sürdürülebilirliğinin de en önemli göstergesi. IoT, tüm dünyanın üzerine titrediği bir konu. Tamamen yerli bir firma olarak bu konuda Türkiye birinciliği bizler için çok güzel ve önemli. Hayata geçirdiğimiz projeler ve imza attığımız başarıların ödüllerle taçlanması bilişimde ‘made in Turkey’ hedefimiz için daha iştahlı çalışmamızın önünü açıyor.”
(İHA)

Kaynak: corumhaber.net

Whatsapp İletişim