Genel

Online Uygulama İle GSS Ve BAĞ-KUR Borç Sorgulama İşlemlerine Giriş

Çalışma hayatlarına devam eden vatandaşlar belli bir yaşa geldiklerinde emekli olabilmek içinSosyal Güvenlik Kurumuna prim veya sigorta yatırmaktadırlar. Bu yatırılan primler sayesinde Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşın Hastane ve kaza masraflarını karşıladığı gibi vatandaşın emeklilik yaşı geldiği zaman da vatandaşı emekli yapar ve vatandaşa emekli maaşı bağlar. Vatandaşlar bu yüzden her ay düzenli olarak primlerini ve sigortalarını yatırmaktadır. Yatırılan primler ve sigortaları yatırmadığınız zaman veya herhangi bir gecikme olduğu zaman vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumuna borçları oluşmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek bu borcu sorgulayabilirsiniz. Gelişen internet teknolojisi ile birlikte GSS ve Bağ-Kur borç sorgulama işlemini internet üzerinden de yapabilmektesiniz. İnternet üzerinden SGK borç sorgulama işlemini şifresiz olarak Sosyal Güvenlik Kurumunun online web tahsilat sayfasından yapabilirsiniz. Şifresiz olarak GSS ve Bağ-Kur borç sorgulaması yapabildiğiniz gibi e-devlet uygulamasından E-Devlet şifreniz ile GSS ve Bağ-Kur borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet üzerinden GSS ve Bağ-Kur borç sorgulama işlemini şifresiz olarak gerçekleştirmek için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumunun geliştirmiş olduğu online web tahsilat uygulamasına giriş yapılmalıdır. Bu uygulamaya giriş yaptığınızda bağlı olduğunuz kuruma göre sorgu türünüzü seçerek sorgulama işleminde devam edebilirsiniz. SSK kurumuna bağlı şekilde çalışan vatandaşlar sorgulama işlemi için sorgu türü seçeneğine 4A işveren ödemeleri, sorgu tipi seçeneğine ise işi ile ilgili olan seçeneği seçmelidir.

SSK sicil numarası ve güvenlik kodu bilgileri gerekli yere girildikten sonra sorgulama işlemi tamamlanır. Bağ-Kur kurumuna bağlı olan vatandaşlar sorgu türü seçeneğine 4B sigortalı ödemeleri, sorgu tipi seçeneğini de bağ-kur geçmiş dönem seçenekleri seçilmelidir. T.C. kimlik numarası ve güvenlik kodu sisteme girildikten sonra sorgulama işlemi tamamlanır. Genel sağlıkSigortası borç sorgulama işlemi için sorgu türü seçeneğine diğer ödemeler, sorgu tipi seçeneğine ise GSS prim seçeneği seçilmelidir. T.C. kimlik numarası ve güvenlik kodu girildikten sonra sorgulama işlemi tamamlanır.

E-Devlet sistemi üzerinden GSS ve Bağ-Kur borç sorgulama işlemi için ilk olarak sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet ana sayfasının sağ tarafında bulunan sisteme giriş linki tıklandıktan sonra karşınıza 4 farklı sisteme giriş yolu gelecektir. Bu giriş yollarından herhangi bir tanesini seçerek sisteme girişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Vatandaşlar genellikle daha kolay olduğu için E-Devlet ile giriş yolunu seçmektedir. Bu giriş yolunu seçtiğiniz zaman sisteme T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gerekmektedir.

Bu bilgileri girdikten sonra E-devlet sistemine giriş yapmış olursunuz. E-Devlet şifreniz yok ise istediğiniz PTT şubesine üzerinde T.C. kimlik numaranızın bulunduğu bit nüfus kağıdı ile E-Devlet şifrenizi 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra E-Hizmetler altında Sosyal Güvenlik Kurumunu bulmalısınız. SGK borç sorgulama işlemini bağlı olduğunuz kuruma göre yapabilirsiniz. SSK kurumuna bağlı olan vatandaşlar 4A hizmetleri, Bağ-Kur kurumuna bağlı olan vatandaşlar 4B hizmetleri, emekli sandığına bağlı olan vatandaşlar da 4C hizmetleri altından SGK borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler.

Whatsapp İletişim