Teknoloji Haberleri

Chrome’un Artık Güçlü Bir Rakibi Var!

Google Chrome, artık güçlü bir rakip ile karşı karşıya. Uzun süredir beta aşaması süren Vivaldi tarayıcı nihai sürüm ile karşımıza çıktı. İşte Vivaldi tarayıcının özellikleri.

16-04/08/vivaldi.png

Internet Explorer‘ın aşırı RAM tüketmesi ve sık sık donmasından şikayetçi olanların imdadına Google Chrome yetişmişti. Ancak Chrome her ne kadar hız ve stabilite sunsa da o da RAM tüketimi konusunda çaresiz kaldı.

İnternet tarayıcısı segmentinde rakiplerinin önünde yer alan Chrome’un, şimdi çok güçlü bir rakibi var.

Bir yılı aşkın bir süredir devam eden geliştirme sürecini tamamlayan tarayıcı, Vivaldi 1.0 sürümü ile indirime sunuldu.

 

Diğer tarayıcılar sundukları özelliklerden vazgeçerken Vivaldi, webden daha fazlasını bekleyen kullanıcılara verimliliklerini ve üretkenliklerini arttırmaya yardımcı olacak yeni özellikler ekliyor.

Vivaldi, Opera Software’i kurmuş ve yönetmiş Jon von Tetzchner’ın da içerisinde yer aldığı, tarayıcılara öncülük eden bir kurucu ekip tarafından sevgiyle üretildi. Peki, Vivaldi ne gibi özellikler sunuyor?

Vivaldi özellikleri

Sekme Gruplama: Sekmeleri birbiri üzerine bırakarak gruplar oluşturun. Dağınıklığı azaltmanın ve düzenli kalabilmenin en hızlı yolu. Ayrıca sekmeler arasında geçiş yapmaya hazır olduğunuzda Vivaldi size bunun için de birkaç özelleştirme sunuyor.

Sekme Grubu Döşeme: Sekme grubunu döşeyin ve birçok sayfayı aynı anda görebilirsiniz. Çoklu sekme grupları ile bir nevi çoklu masaüstüne sahip olmak gibi.

16-04/08/custom_3_windows_new.png

Oturumlar: Tarayıcı yönetimini bir adım ileriye taşıyın. Beğendiğiniz sekme kümesini bir oturum olarak kaydedin ve ihtiyacınız olduğunda kolayca erişin.

Notlar: Araştırmacılar için harika bir araç. Seçin ve not olarak kaydedin. Vivaldi o anda hangi sayfada gezindiğinizi hatırlar ve hatta ekran görüntüsü almanıza olanak sağlar.

16-04/08/tile-stack_windows_new.png

Hızlı Komutlar: Açık sekmelere, yer imlerinize, geçmişe, ayarlara ve çok daha fazlasına bir komut arayüzüyle erişin.

Fare hareketleri ve klavye kısayolları: Eğer tarayıcıyı çok daha hızlı bir şekilde kontrol etmek istiyorsanız, fare hareketleri ile hemen her eylemi bir bilek hareketi ile yapabilirsiniz. Klavye kısayolları aynı şeyi basit tuş kombinasyonları ile yapar.

Hızlı Erişim: Sık kullanıdığınız siteleriniz ve yer imleriniz herhangi bir boş sayfadan kolayca erişilebilir. Hatta daha fazla Hızlı Erişim için Grupları ve Klasörleri dahil edin.

Daha iyi yer imleri: Yer imlerinize yer imleri panelinden, yer imleri yöneticisinden, yer imleri araç çubuğundan ve elbette Hızlı Erişim’den ulaşabilirsiniz.

Web Panelleri: Web sayfalarını Vivaldi’nin yan panelinde görüntüleyin. Webde gezinirken bir yandan tweetlerinize bakmak, Facebook iletilerinizi görmek ve arkadaşlarınızla sohbet etmek için harika bir yol. Web için “Panik düğmesi”nden sonraki en iyi şey olduğunu söylemek isteriz.

Kişiselleştirilmiş: Vivaldi size uyum sağlar, bunun başka bir yolu yok. Vivaldi’yi milyonlarca kullanıcıdan aldığımız geri bildirimleri temel alarak, en fazla özelleştirilebilen tarayıcı olarak geliştirdik. Aslında, Vivaldi’yi kendi harika tarayıcınız yapabilmeniz için 1 milyondan fazla farklı yol var.

Vivaldi tarayıcı ayrıca Chromeeklentilerini de destekliyor. Türkiye sayfasıda bulunan Vivaldi, Chrome‘un en büyük rakibi olarak gösteriliyor.

 

kaynak:Shiftdelete

Whatsapp İletişim