Genel

Darbecilerin Whatsapp konuşması – Cuntacıların darbe organizasyonu

Darbecilerin whatsapp konuşması merak ediliyor. Cuntacılar darbe operasyonunda neler konuşuldu. 15 Temmuz darbecileri neden whatsapp tercih etti? Detaylar ayrıntılarda.

Darbecilerin whatsapp konuşmaları 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında vatandaşlar tarafından en fazla merak edilen konular arasında yer aldı.Cuntacıların darbe oprasyonu nu kriptolu telsizler yerine WhatsApp uygulamasını tercih etmeleri herkeste büyük şaşkınlık yarattı. Darbeciler neden whatsapp ‘i tercih ettiler? Darbe girişiminde bulunan askerlerin son dönemlerin gözde uygulaması whatsapp’i kullanmalarının nedeninin, yapılacak darbe girişiminde kriptolu telsizlerden daha çok dikkat çekmemek için mobil mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ı kullandıkları tahmin ediliyor. Bunun darbeci subayların başta iletişim için WhatsApp’ı tercih etmelerinin diğer bir nedeninin ise, whatsapp’in dinleme ve olası bir takibe takılmadığı tespit edildiği belirtiliyor.  Bilişim uzmanları da, uçtan uca şifreleme sistemiyle korunması nedeniyle darbecilerin WhatsApp’ı tercih ettiğini değerlendiriyor. Darbecilerin whatsapp konuşmalarında ne yazıyor? Darbeciler whatsapp’ta ne konuştu? Sorularının cevabını ve detayları haberin devamında bulabilirsiniz.

DARBECİLER WHATSAPP KONUŞMALARI İLE DARBEYİ YÜRÜTMÜŞLER

Darbecilerin whatsapp konuşmalarının ortaya çıkması sonrasında 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili bilgiler gün yüzüne çıkmaya başlamıştı. Cuntacıların darbe organizasyonu sırasında kriptolu telsizler yerine WhatsApp uygulamasını tercih etmeleri herkeste büyük şaşkınlık yarattmıştı. Konu ile ilgili bilişim uzmanlarının yapmış oldukları değerlendirmelerde, iletişim için whatsapp’ı seçmelerinin nedeninin hem dikkat çekmemek hem de whataspp’in dinlenme ve takibe takılma olasılığının olmaması olarak değerlendiriliyor.

DARBECİLER O GECE WHATSAPP’DA NE KONUŞTULAR

Darbe girişimin püskürtülmesi sonucu ele geçen whatsapp konuşmaları gündeme bomba gibi düştü. Herkes o konuşmaları merak ettiler. İşte darbecilerin whatapp mesajlaşması;

darbecilerin whatsapp konuşması

DARBECİLER KRİPTOLU TELSİZE DEĞİL, WHATSAPP’A GÜVENDİLER

Darbe girişiminde bulunan cuntacıların 15 Temmuz akşamı WhatsApp’ta kurdukları “Yurtta Sulh” isimli grup üzerinden birbirleriyle iletişim halinde oldukları öğrenildi. Bilişim uzmanları, darbeci askerlerin WhatsApp’ın uçtan uca şifrelemeyle korunması nedeniyle kriptolu telsizlerden daha çok WhatsApp üzerinden birbirleriyle iletişime geçmiş olabileceğini düşünüyor. Konuyla ilgili Taşer, “Hepimizi derinden yaralayan ve üzen bir darbe girişimi oldu. Bu darbe girişiminde de haberlerden bütün bu koordinasyonun WhatsApp gruplaşma sistemi üzerinden gerçekleştiğini gördük. Aslında uçtan uca şifrelemeye güvenip de yapılmış olabilir. Bir telefonun ele geçirilmesinden sonra bütün yazışmalar deşifre edilebilir” tespitinde bulundu.

DURUM ÇOK CİDDİ’ YAZISININ BİR HÜKMÜ YOK

Darbecilerin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başta Facebook olmak üzere sosyal medyada hızla yayılan ‘Durum çok ciddi’ başlıklı ve sözde Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Suçları Sosyal Ağ Bildirgesi’ne dayandırılan metnin hiç bir geçerliliği olmadığı konusunda uyarıda bulunan Hedza Ajans Genel Koordinatörü Bilişim Uzmanı Enis Kuyucu ise “Sosyal paylaşım sitesinden yaptığımız paylaşım ve buraya gönderdiğimiz yazılar, paylaşımlar ve yorumlar birer veridir. Bu veriler bizim sorumluluğumuzdadır. Bu verilerin mülkiyet hakkı bize aittir. Biz herhangi bir paylaşım yaptığımız zaman bunun sunucudan başka bir bireye ya da başka insanlara ulaştığında bunun sorumluluğu paylaşan kişiye aittir. Facebook’a kayıt olduğunuzda ‘Burada yapılan bütün paylaşımların mülkiyet hakkı size aittir’ ifadesi yer alır. Son zamanlarda yapılan ‘Resmileşti. Dikkat! Çok ciddi durum’ gibi yazışmaların aslen hiç bir geçerliliği yoktur. Bu tür paylaşımlar birilerinin öne sürdüğü ve size zorla kopyala yapıştır yoluyla dayattığı asparagas paylaşımlardan öteye geçen bir yazışma değildir” dedi.

WHATSAPP NEDİR 

Dünya çapında 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın geçtiğimiz Nisan ayında uygulamaya başladığı “Uçtan uca şifreleme” sayesinde iki tarafın yapmış olduğu mesajlaşma 3. bir kişi tarafından hiç bir şekilde görüntülenemiyor. Böylesi bir şifreleme yöntemiyle de iki tarafın konuşması tamamen güvenli hale getiriliyor. Yeni bir sohbete başlandığında ekrana gelen “Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığınız aramalar artık uçta uca şifrelemeyle korunmaktadır. Yani WhatsApp ve üçüncü kişiler bunları okuyamaz veya dinleyemez” yazısıyla da bu şifrelemenin bilgilendirilmesi yapılıyor. Bilişim uzmanları, 15 Temmuz’daki darbe girişiminde bulunan askerlerin de WhatsApp üzerinde iletişim kurmalarının darbe girişiminin gizliliğini arttırdığı görüşünde birleşti.

Kaynak:ajanshaber.com

Whatsapp İletişim