Teknoloji Haberleri

Dikkat! iOS ve Mac şifreniz çalınabilir.

İOS ve Mac’lerin açığını bulan Hacker’lar güvenliğinizi tehdit edebilir. Yeni keşfedilen bu güvenlik açığıyla şifreleriniz hacker’lerin eline ulaşabiliyor.

Yeni keşfedilen bu güvenlik açığı Cisco araştırmacısı tarafından bulundu. Bu açık sayesinde hacker’lar İOS ve Mac cihazınızın dahili depolama alanında bulunan bilgilere ve cihazınızda kayıtlı bulunan şifrelerinize erişme olanağı sağlayabiliyor.

Hacker’ların bunu gerçekleştirmeleri için yapmaları gereken tek şey ise size zararlı bir görsel dosyası göndermek.

Buna göre MMS ve e-posta aracılığıyla gönderilmiş ya da kullanıcının ziyaret ettiği bir web sitesinde konumlandırılmış bir TIFF formatlı dosya tespit edilmeden otomatik olarak çalışan zararlıyı gizleyebiliyor.

Apple, bu durumla ilgili yayınladığı bir yama sayesinde zararlıya karşı etkili bir önlem aldı. Kullanıcıların bu yama için işletim sistemlerini iOS 9.3.3, El Capitan 10.11.6, tvOS 9.2.2 ve watchOS 2.2.2’ye güncellemeleri gerekiyor.

Apple bu duruma müdahalesi gecikmedi

Bu zararlı etkilere karşı Apple’in müdahalesi gecikmedi. Bir yama sayesinde kullanıcılar bu zararlı etkilere karşı önlem almış olacak. Kullanıcılar bu yamayı kullanabilmeleri için işletim sistemlerini İOS 9.3.3, El Capitan 10.11.6,tvOS 9.2.2 ve watchOS 2.2.2’ye güncellemesi şartı getiriyor.

kaynak: diyarbakirsoz.com

Whatsapp İletişim