Genel

Doğru müşteriye ulaşmanızı sağlayacak 4 önemli ipucu

Doğru müşteriye ulaşmanızı sağlayacak 4 önemli ipucu

Inbound pazarlama çok güçlü bir pazarlama stratejisidir. “Inbound marketing” terimini anlam olarak “paylaşım odaklı pazarlama” şeklinde çevirmemiz yanlış olmaz sanırım. Inbound pazarlama, içerik pazarlama, arama motoru optimizasyonu ve sosyal medya pazarlamasını barındıran bir yöntemdir.

Uzmanlar bu stratejinin başarılı bir şekilde uygulanması halinde doğru müşteriye ulaşma potansiyelimizin ilk yıl için 2-7 kat arasında, daha sonraki yıllarda ise 5-10 kat artacağını söylüyor.

Inbound pazarlama stratejinizi geliştirmeyi hedefliyorsanız yapmanız gereken şey muhtemel müşterilerinizin ROI’sini (Return on Investment – yatırımın geri dönüşüm oranı) maximum seviyede tutmaktır.

Paylaşım odaklı pazarlama stratejiniz için aşağıdaki 4 maddeyi göz önünde bulundurmanızı öneririm:

1- Stratejinizi bölümlendirin ve tanımlayın

Stratejinizin her bölümünü açık olarak belirtmeniz önemlidir. Bölümler kısaca aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Visits: Websitenizi ziyaret eden ziyaretçi sayısıdır.
  • Leads: Müşteri adayları olarak tanımlanabilir. Bunu da veritabanımıza kaydettiğimiz isimlerin sayısıyla ölçebiliriz.
  • Marketing Qualified Lead (MQL): Sizin ürününüze ilgi duyan fakat alıp almama konusunda emin olmayan muhtemel müşteriler olarak tanımlanabilir.
  • Sales Qualified Lead (SQL): Ürününüze ilgi duyan fakat ürünle ilgili soruları olan muhtemel müşteriler olarak tanımlamak sanırım doğru olacaktır. Ayrıca ürünle ilgili bilgi almaya istekli olan müşteri tipi diyebilir.

2- Kendinizi müşteri gibi düşünün.

Muhtemel müşterilerin neden sizden ürün satın almak istediği ve tabi ki istemediği üzerinde biraz kafa yorun. Bu soruya cevap bulduktan sonra yönteminizi sağlamlaştırabilir ve ürünü satma konusunda bir adım daha atmış olursunuz.

3- Pazarlama ve satış arasındaki işbirliği koşullarını belirleyin

Hizmet seviyesi anlaşması en az 3 kriteri karşılamalıdır,

Stratejinin her bölümü için net tanımlamalar yapın. (İlk maddede tanımlandığı gibi.)
Kimin, neyi, ne zaman yapacağı ile ilgili kuralları açıkça belirtin.
Süreci değerlendirmek ve sorumluluk yaratmak için kullanılan hedef ve ilerlemeler için kullanılan hesaplama yöntemlerini açıkça belirtin.
Büyük çaplı şirketlerin gelişmiş hizmet seviyesi anlaşması bir çok kriter içerir. Daha yeni başlayanlar için bu üç kriteri başlangıç olarak görmelerini ve kendi ihtiyaçlarına göre bunları arttırmalarını öneririm.

4- Açıkça belirtilmiş büyüme süreci

Gerçekten başarılı bir strateji, büyüme çalışmaları sırasında ölçeklenebilir ve tahmin edilebilir işlemleri dikkate alarak oluşturulabilir. Kaliteli müşteri adayı olarak tanımladığınız müşterilerin ortalama sadece yüzde 50’si ürünü almaktadır. Bu stratejiyi ve şirketinizi tam olarak tanımanız ve anlamanız durumunda ise yüzde 80’lere varan bir ürün alma potansiyeline sahip olabilirsiniz.

Sonuç olarak, pazarlama ve muhtemel müşteri yatırımlarınızın geri dönüşlerini bekliyorsanız etkili bir strateji hazırlamanız şart. Bu stratejiyi hazırladıktan sonra Inbound pazarlama yöntemlerini çok etkili kullanabilir, çok daha fazla fayda sağlayabilirsiniz.

Kaynak: sosyalmedya.co

Whatsapp İletişim