Bilim ve Teknik Eğitimler

Liselilerin robot teknolojilerine ilgisi artıyor

Gençlerin robot teknolojisine olan ilgilerini artırmak, onları bu alanda motive ederek kendilerini geliştirmelerini sağlamak amacıyla bilgi ve tecrübesiyle etkinlikte yer alan Bosch, Sanayi 4.0 dönüşümüyle birlikte ihtiyaç duyulacak insan kaynağının gelişimine büyük önem veriyor.

Bu yıl 28’inci kez düzenlenen liselerarası robotik yarışması FIRST® Robotics Competition, 33 ülkeden 95 bini aşkın öğrencinin katılımıyla Türkiye’nin de dahil olduğu 6 ülkede gerçekleşiyor. Bu yıl ülkemizde ikinci kez düzenlenen etkinlik, gençlerin gösterdiği büyük ilgi üzerine iki bölümde yapıldı.

Türkiye’den 32 takım tasarladıkları robotları yarıştıracak

İlk olarak İstanbul Regional kapsamında Afganistan, Brezilya, İsviçre, Polonya ve Türkiye’den 36 takım, final ödülü için 2-4 Mart tarihleri arasında yarıştı. 5-7 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek FIRST® Robotics Competition 2019 Bosphorus Regional’da ise Ukrayna, Libya, Polonya ve Türkiye’den 32 takım, 6 haftada tasarladıkları robotları sergileyecek ve yarıştıracak.

Bosch etkinlik kapsamında 11 okulu destekliyor

Lise çağındaki gençlerin takım ruhunu, yardımlaşmayı ve sonuç yerine sürece odaklanarak, birlikte kazanmayı benimsemesini amaçlayan etkinlikte, öğrenciler hayal sınırlarını zorlayan robotlarıyla geleceğe dair önemli işaretler verdiler. Bosch Türkiye de, destek verdiği farklı şehirlerden 11 lise ile bu etkinliğin bir parçası oldu. Bosch Türkiye’nin 2019 yılında destek verdiği liseler Eskişehir Gelişim Fen Lisesi, Özel Amerikan Robert Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, Gültepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bursa Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bahçeşehir Koleji Güzelbahçe Kampüsü Fen ve Teknoloji Lisesi, Etiler Anadolu Lisesi, Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Borusan Asım Kocabıyık Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Antalya Bahçeşehir Anadolu Lisesi oldu. Bosch’un üç yıldır sürdürdüğü bu desteğe ek olarak Bosch Elektrikli El Aletleri de FIRST® Robotics Competition’ın Mart ayındaki yarışlarında Machine Shop sponsoru olarak yer alıyor. Machine Shop alanında, katılımcı öğrenciler Bosch Elektrikli El Aletleri’ni kullanarak robotlarında iyileştirmeler yapabiliyor; herhangi bir arıza ya da bozulma durumunun çözülmesinde ve tamir edilmesinde destek alabiliyorlar.

Bosch Türkiye Mobilite Çözümleri İlk Donanım Satış Direktörü Gökhan Tunçdöken, Sanayi 4.0 dönüşümüyle birlikte nitelikli iş gücüne ihtiyacın giderek artacağını belirterek, “Sanayi 4.0 dönüşümünün ortaya çıkardığı yeni iş alanlarına nitelikli, eğitim ve bilgi düzeyi yüksek bir işgücü yaratmak sanayimizin geleceği adına büyük önem taşıyor. Bu nitelikli ve eğitimli işgücü sayesinde Sanayi 4.0 dönüşümünün ülkemizde de tam olarak gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Dünyada ve Türkiye’de dönüşümün öncüsü olan Bosch olarak üç yıldır FIRST® Robotics Competition etkinliğinde gençlerin yanında yer alarak, onlarla bilgi ve tecrübemizi paylaşıyoruz. Yarışmaya katılan 11 liseye maddi ve manevi destek veriyoruz.  Aynı zamanda gençlerimize gelecek vizyonlarını oluşturma ve fikirleriyle yarının dünyasını şekillendirme imkânı sunuyoruz” dedi.

Whatsapp İletişim