Araştırma Genel Manşet Otomobil

Elon Musk’ın Tesla Roadster’ı Dünya’ya Çarpabilir

Yörünge dinamiği uzmanları geçen yıl uzaya gönderilen otomobilin Dünya’ya çarpabileceğini söylüyorlar.

SpaceX’in roket denemelerinin birinde ağırlık oluşturmak için beton bloklar yerine Elon Musk’ın Tesla Roadster otomobili kullanılmıştı. Tüm dünyada büyük ilgiyle karşılanan bu olay, uzun süre internet üzerinde de konuşulmuştu.

Hanno Rein, Daniel Tamayo ve David Vokrouhlicky isimli yörünge dinamiği uzmanları, uzaya gönderilen bu otomobilin gelecekte Dünya veya Venüs’e çarpma riskinin olduğunu söyledi. Starman adlı mankeni taşıyan Tesla Roadster’ın hareketini inceleyen ekip, önümüzdeki 1 milyon yıl içinde Dünya’ya çarpma riskinin %6, Venüs’e çarpma riskinin ise %2,5 olduğunu belirtti.

Araştırmaya göre Tesla Roadster, önümüzdeki 100 yıl içinde Dünya’nın yakınından geçecek. Bu yakınlaşmanın Ay ile hemen hemen aynı mesafede olacağı söyleniyor. Aracın önümüzdeki 15 milyon yıl içinde Dünya’ya çarpma ihtimali ise %22 olarak belirlenmiş. Aynı süre zarfında Venüs’e çarpması ihtimali de %12.

Diğer taraftan otomobilin kozmik toz ve radyasyon sebebiyle bundan çok daha kısa sürede parçalanabileceği söyleniyor. Uzay için tasarlanmamış olan Tesla otomobilin gövdesinin bir kaç asır içinde tamamen aşınmış olacağı hesaplanıyor.

kaynak:technopat.net

Whatsapp İletişim