Teknoloji Haberleri

Evinizin Her Odasında Güçlü Wi-Fi için Yapabileceğiniz 5 Şey!

Kablosuz modeminizin bulunduğu odada sorun yok ama diğer odalarda sinyal gücü giderek azalıyor! Birçok kişinin yaşadığı bu soruna çözüm olabilecek 5 öneriye birlikte göz atalım…

Kablosuz modeminizin dağıttığı Wi-Fi sinyalinin evin her yerinde aynı güçte olmaması oldukça sıkıcı bir durum. Genellikle salonda ya da evin merkezi bir noktasında konumlanan cihazların nefesi çoğu zaman arka odalara ulaşmaya yetmiyor. Tabii bu da, salonda billur gibi akan videonun daha koridora geldiğinizde takılmaya başlaması demek. Gayet sinir bozucu bir durum ama yine de iyi bir haberimiz var.

Sorunu kabullenip susmanız ya da hemen modemi değiştirmeye kalkışmanız gerekmiyor. Wi-Fi sinyal kalitesini evin tüm odalarında iyileştirebilecek bazı küçük müdahaleler işe yarayabilir. Gelin, bu ufak dokunuşlara birlikte göz atalım…

 Modemi Yeniden Konumlandırın

Wi-Fi sinyali evin tüm noktalarına güçlü bir şekilde dağılmıyorsa, modemin konumunu gözden geçirerek işe başlamakta fayda var. Siz, her yere sinyal ulaşsın diye merkezi bir konum seçmiş olabilirsiniz, seçtiğiniz konum uzaklık – yakınlık açısından doğru da olabilir ancak çevresel faktörler modeminizin sinyali güçlü iletmesini engelliyor olabilir. Cihazın etrafında kalın duvarlar, kolonlar, kirişler varsa, sinyal daha yolun henüz başında kesilecektir. Bu nedenle, modeminizi olabildiğince çevresi açık, yakınında fiziksel engel bulunmayan noktalara konumlandırmalısınız.

 Elektronik Sinyal Düşürücüleri Yok Edin

Modeminizin çevresinde elektronik cihazlar çok ise Wi-Fi sinyal gücünüz kesinlikle azalacaktır. Kısaca açıklamak gerekirse, çevreye sinyal yayan tek cihaz kablosuz modeminiz değil. Televizyondan bilgisayara, müzik setinden mikrodalga fırına ve hatta aydınlatmalara kadar elektronik her cihaz çevreye sinyal yayıyor. Bu sinyaller belli bir “gürültü”ye neden oluyor ve Wi-Fi sinyalinizin gücünü olumsuz etkiliyor. Çözüm ise modeminizi bu tür cihazlardan birkaç metre uzağa konumlandırmak ya da bu cihazları modemden uzak bir noktaya taşımak.

 Modem Yazılımını Güncelleyin

Günümüzde birçok modem internet servis sağlayıcılar (ISP) tarafından abonelere sunuluyor ve ayarları tamamlanmış – kullanıma hazır bir şekilde geliyor. Bu nedenle, hazır modemlerin firmware güncellemelerini yapmak sorun yaratabiliyor. Ayarların tekrar tanımlanamaması, cihazın garanti dışı kalması gibi durumlarla karşılaşmamak için bu yöntem çoğu zaman göz ardı ediliyor. Buna rağmen, yazılım güncellemeleri cihazlarınızın daha iyi çalışmasını sağlayabilir.

Eğer ISP tarafından verilmiş bir modeminiz varsa bu işlemi kendiniz yapmak yerine sağlayıcınıza danışabilir ve bir güncelleme sunulup sunulmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer kendinize ait bir router’a sahipseniz bu tür müdahaleler sizin için daha kolay. Modem üreticinizin sayfasını ziyaret ederek yazılım güncellemesi gelip gelmediği kontrol edebilir ve sayfadaki yönergelere göre işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Aman dikkat edin, modemi yakmayın…

 Suçu Her Zaman Modemde Aramayın, Alıcı Cihazlarınıza Bakın!

Tamam, Wi-Fi sinyalini modeminiz dağıtıyor ama cihazlarınızda güçlü bir sinyal göremediğinizde tüm suçu ona atmak doğru değil. Eski cihazların yeterince güçlü ve güncel Wi-Fi alıcılarına sahip olmadığını eminim biliyorsunuz. Kablosuz iletişimde IEEE 802.11 standartları her geçen gün gelişiyor ve yeni standartlar sadece yeni cihazlarda yer alıyor. Açıkçası, çok da ilgi çekmeyen a/b/g/ngibi harfleri duymuşsunuzdur. Bunlar hem sinyal gücünü hem de hızı etkileyen faktörler. Eğer alıcı cihazınız eskiyse, modeminizin gönderdiği Wi-Fi sinyallerini yeni bir cihaz kadar iyi alamıyor olabilir. Bu durumda yapabileceğiniz tek şey, eski cihazlarınızı en azından yazılımsal açıdan güncel tutmak. Yine çare olmadıysa, belki de artık değiştirmenin vakti gelmiştir, ne dersiniz?

 Sinyal Güçlendiricilerden ve Harici Antenlerden Yardım Alın!

Modemin yerini değiştirdiniz, elektronik cihazları bertaraf ettiniz, yazılımları güncellediniz yine de olmadı mı? O zaman biraz para harcamanın zamanı geldi. Yapacak bir şey kalmadığında en iyi yol elinizi cebinize atmaktır. Uygun bir ya da iki adet Wi-Fi sinyal güçlendirici ile modeminizin evinizde belli bir alana kadar ilettiği sinyalin gücünü yükselterek, menzili biraz daha arıtabilirsiniz. Gücünü doğrudan prizden alan Wi-Fi sinyal güçlendiricileri 60 liradan başlayan fiyatlarla bulmak mümkün. Bu seçimde, modeminizle aynı marka ve en az orta fiyat aralığında bir ürün almanızı tavsiye ederim.

Eğer modeminiz harici anten / ek anten takmaya uygun bir yapıdaysa, sinyal artırıcı yerine bu yöntemi de deneyebilirsiniz. Daha yüksek frekanslı bir anten ile sinyal gücünüzü artırmanız mümkün.

 BONUS: Komşunuzla Alan Paylaşımı Yapın!

Üst, alt ya da yan komşu fark etmez. Örneğin, yatak odanızda kendi modeminizin sinyali çok düşük ancak yan komşunun modeminden çok güçlü sinyal geldiğini görüyorsunuz. Muhtemelen sizin yatak odanız onun salonuna yakın. O da, diğer odalarında benzer bir durum yaşıyor ve sizin sinyalinizi güçlü görüyor olabilir. Bu tür durumlar ile apartmanla sık sık karşılaşmak mümkün. Eğer karşılıklı güven ve kota sorunu yoksa birbirinizle Wi-Fi şifresi paylaşarak evinizin her yerinde kesintisiz ve güçlü bir internet elde edebilirsiniz.

kaynak:webtekno
Whatsapp İletişim