Genel

Facebook 2016 yılında Afrika’ya uzaydan internet sağlayacak

Facebook kendi uydularını üreterek dünyayı birbirine bağlamayı planlıyor, fakat bu konuda yeni bir adımı ile karşımızda.

The Telegraph’a göre Facebook ve Eutelsat arasındaki yeni anlaşmayla 2016’ının sonlarına doğru var olan uydu üzerinden Afrika’ya ücretsiz internet sağlanacak. Eutelsat, uydu kapasitesinin raf donanımları kullanmadan  “Doğrudan kullanıcı” odaklı internet erişimi sağlayacağını belirtti. Böylece Afrika’nın en uzak bölgelerindeki kullanıcılar bile çevrimiçi olabilecek.

Facebook ayrıca uzak bölgelere internet erişimi sağlayan drone’lar üzerinde de çalışıyor fakat bu teknoloji gerçek dünyada yeni yeni test edilmeye başlandı. Uydudan internet erişimi Internet.org üzerinden sağlanacak, şirketin insiyatifi dünyayı çevrimiçi hale getirmeye adandı. Internet.org, yakın zamanda bu servisi desteklemeyi bırakan şirketlerin liderliğinde internet tarafsızlığı konusunda ateş altında kalmıştı.

Internet sahiplenmesi, uzak bölgelerdeki zorluklar nedeniyle küresel olarak yavaşlıyor. Facebook bu yeni ortaklıkla bağlanma sorunlarını devre dışı bırakmayı planlıyor.

Kaynak: sosyalmedya.co

Whatsapp İletişim