Güvenlik Sosyal Medya

Facebook Hesap Koruma Yöntemleri

Facebook hesabımız artık internett kimliğimiz olmuş durumda. Peki, onu korumak konusunda ne kadar başarılıyız? 10 Adımla Facebook hesabınızı istenmeyen durumlara karşı koruyabilirsiniz.

Facebook üzerinde güvenliğinizi sağlamak istiyorsanız öncelikle gizlilik ayarı kontrolü yapmanız gerekiyor. Peki, Gizlilik Ayarı Kontrolü nedir ve bu kontrol nasıl yapılır sorularına cevap vermemiz gerekiyor.

Gizlilik Ayarı Kontrolü

Gizlilik ayarı kontrolü 3 hızlı adımda bilgi ve paylaşımlarınızı denetler. Bu sayede istediğiniz insanların görmesini sağlamanıza yardımcı olur. Kim için paylaşım yaptığınızı görebilir, hangi uygulamaları kullandığınızı kontrol edebilir ve profilinizdeki önemli bilgilerin gizliliğini denetleyebilirsiniz.

Gizlilik ayarları kontrolü yapmak için masaüstündeki gizlilik kısayolları menüsüne girebilirsiniz.

Güvenlik Kontrolü

Kısa bir süre önce kullanıcıların hesaplarında mevcut olan güvenlik kontrollerine kolay ve hızlı bir biçimde erişmelerine yardımcı olmak için Güvenlik Kontrolü adını verilen yeni bir araç hizmete açıldı Şimdilik sadece masaüstü uygulaması olan Güvenlik Kontrolü:

Kullanmadığınız cihazlardan çıkış yapmak, Biri Facebook hesabınıza erişmeye çalıştığında bildirim almak ve şifre kullanımıyla sağlanıyor.

Giriş Uyarıları Almak

Hesabınızın en üst seviyede korunması için giriş uyarılarınızı açmanız gerekiyor. Yaygın olarak iki adımlı doğrulama olarak da bilinen giriş uyarıları, hesabınıza yeni bir cihazdan giriş yaparken ek bir güvenlik katmanı sağlar. Giriş uyarılarını açtığınızda Facebook size giriş sürecini tamamlamanız için özel bir kodu barındıran bir bildirim ya da e-posta/SMS gönderir. Bu sayede e-postanıza gelen kodu girmeden kimse hesabınıza erişemez.

Güvenlik ayarlarında bulunan Giriş Uyarıları kısmını aktif edin ve ister SMS isterseniz de e-posta bildirimini seçin.

Güvenilir Kişileri Belirlemek

Güvenilir kişiler, Facebook hesabınıza girememe durumunuz olduğunda ve e-posta adresinize deulaşamayınca başvurabileceğiniz arkadaşlarınızdır. Güvenilir kişilerinizi belirledikten sonra, hesabınıza giriş yapamadığınızda güvenilir kişileriniz bir URL aracılığıyla Facebook’tan tek kullanımlık güvenlik kodlarına erişebilir. Ardından arkadaşlarınızı arayarak güvenlik kodlarını alabilir ve bu kodları kullanarak hesabınıza erişebilirsiniz.

Bu özelliği aktif etmek için Güvenlik Ayarları’nda bulunan Güvenilir Kişiler listesine 3-5 arkadaşınızı ekleyebilirsiniz.

Paylaştığınız Bilgileri Kontrol Edin

Facebook’a yönelen bir uygulama için verdiğiniz bilgilerden emin olun ve her zaman kontrol edin. Doğum günü, sayfa beğenileri, oturduğunuz yerin bilgilerine ulaşan uygulamaları gözden geçirebilirsiniz. Bu sayede ilgili uygulamalar sizin yerinize paylaşım yapamaz. İlgili bölüme girmek için Facebook hesabınıza giriş yaparken “Verdiğin Bilgileri Düzenle” sekmesine tıklayın

Facebook Hesabınıza Bağlı Uygulamaları Kontrol Edin

Birçok uygulamaya Facebook hesap bilgilerinizi kullanarak üye olabilirsiniz. İleride size sıkıntı olmaması için bu uygulamaları sıklıkla kontrol etmenizde fayda var. Uygulama Ayarları sekmesine girerek kullanmadığınız veya artık güvenmediğiniz uygulamaları listeden çıkartabilirsiniz.

Hareketler Dökümü

Hareketler Dökümü sekmesi Facebook’un belki de en önemli özelliklerinden biridir. Facebook içerisinde yaptığınız her hareket burada kayıt altında tutulur ve siz silmedikçe durmaya devam eder. Eğer hesabınızda yanlış bir durum olduğunu gözlerseniz Kapak fotoğrafınızın altında bulunan Hareketler Dökümünü Gör bölümünden kontrollerinizi yapabilirsiniz.

16-08/26/facebook-kisisel-bilgilerini-nasil-korursunuz-3.jpg

Gönderi Etiketleri İçin Onay İsteyin

Etiket Onayı aktif değilken, Facebook üzerinde sizi görebilen kişi veya uygulamalar sizi istedikleri zaman etiketlerler ve bu paylaşımlar zaman tünelinizde görünür. Facebook’un sağ üst bölümünde yer alan Ayarlar’dan Zaman Tüneli ve Etiketleme sekmesine girin.

İnsanların senin gönderilerine eklediği etiketler Facebook’ta gözükmeden önce onayına sunulsun mu? ayarını bulun ve en sağındaki Düzenle’ye tıklayın ve Açık seçeneğini işaretleyin

Uygulama Şifreleri Kullanmak

Uygulama şifreleri, uygulamalarınıza girmek için kullanabileceğiniz tek kullanımlık şifrelerdir ve Facebook şifrenizi korumaya yardımcı olurlar. Giriş onaylarınız açıksa, bir uygulama şifresi kullandığınızda kod almak için beklemeniz gerekmez. Giriş onaylarını atlayarak hemen giriş yapabilirsiniz.

Güvenlik ayarlarınızda bulunan Uygulama Şifreleri kısmında Düzenle seçeneğini seçin. Artık uygulama şifreleri oluşturabilirsiniz.

Kimlerin Sizi Arkadaş Olarak Ekleyebileceğini Kontrol Edin

Varsayılan olarak, Facebook’taki herkes sizi arkadaş olarak ekleyebilir. Size kimlerin arkadaşlık isteği gönderebileceğini değiştirmek isterseniz, Ayarlar kısmına girip, gizlilik sekmesine tıklayın. “Sana kimler arkadaşlık isteği gönderebilir?” seçeneğini düzenleyerek hedef kitleyi seçebilirsiniz.

kaynak : Shiftdelete

Whatsapp İletişim