Genel

Firefox “Gizli Tarama Sistemi” Verilerinizi Daha İyi Koruyor

İnternet gezginlerinin çoğunda “gizli tarama sistemleri” (private browsing) mevcut. Bu özellik kullanıcıların hangi İnternet sitesine girdiğinin kaydının ve detayların lokal olarak kaydedilmesini önlüyor. Peki ya kullanıcıların girdikleri İnternet sitelerinin kendileri hakkında topladıkları veriler?

Mozilla bu veri akışını kesmek adına Firefox‘a yeni bir beta-güncelleme yayınladı. Firefox’un deneysel “Gizli Tarama“modu İnternet sitelerinin kişiler hakkında veri toplayan çözümsel ortaklara dağıtılan ve sosyal medya eklentileri gibi unsurlarını da engelliyor.

Eklenti bazı İnternet sitelerinin kullanımında zorluk çıkarsa da Mozilla verilerin gizliliğinin sağlanmasına öncelik verilmesinin daha iyi bir fikir olduğunu düşünüyor ve eğer siteye girilirken bir problemle karşılaşılırsa en azından siteye girmek için verilerimizden fedakarlık edeceğimizi anlayabileceğimizi söylüyor. Mozilla ayrıca site bazlı olarak mahremiyet ayarlarının değiştirilebilme imkanını da sunuyor.

Mozilla ayrıca bazı İnternet sitelerinin İnternet gezginlerine otomatik olarak indirdiği eklentilerin de otomatik olarak önüne geçecek bir sistem kurmaya çalışıyor. Böylece istenmeyen veri akışının önüne geçmeyi umuyor.

Kişisel verilerin korunması alanında çalışan pek çok aktivistin de tercih ettiği Firefox Gezginini indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Whatsapp İletişim