Teknoloji Haberleri

Google yaptığı skandalı savundu!

Geçtiğimiz gün Filistin’i haritadan sildiği iddia edilen Google, gelen tepkiler üzerine konuyla ilgili kafaları karıştıran bir açıklamada bulundu. Arama motoru devi, “Gazze Şeridi ve Batı Şeria’nın isimlendirilmesinde bir sorun keşfettik. Bu sorunun en kısa sürede giderilmesi için çalışıyoruz” açıklaması yaptı. Firmaya tepkiler çığ gibi büyüyor.

Geçtiğimiz gün Google, hiç kimseye haber vermeden skandal bir olaya imza atmıştı. Filistinli bir grup gazetecinin, Google Haritalar’da Filistin’in görünmediğini fark etmesi bir anda Dünya gündemine oturmuştu. Olayın ortaya çıkmasının ardından hemen imza kampanyası başladı ve kısa sürede yüz binlerce kişi tarafından imzalandı.

Arama motoru devinin bu tutumuna Türkiye’den de tepkiler çığ gibi büyüdü. Birçok kişi Twitter üzerinden Google’a veryansında bulundu. Hatta arama motoru olarak bundan sonra Google’ı kullanmayacağını açıklayanlar da oldu.

İşte bu tepkiler üzerine Google bir açıklama yapmak zorunda kaldı fakat yapılan açıklama oldukça ilginç. Zira Google, Haritalar uygulamasında Filistin ibaresinin hiçbir zaman yer almadığını savunuyor. Google’ın yaptığı açıklama şu şekilde:

Google Harita servisinde hiçbir zaman Filistin ibaresi yer almadı. Fakat gelen tepkiler sonrasında durumu kontrol ettik. Gazze Şeridi ve Batı Şeria’nın isimlendirilmesinde bir sorun keşfettik. Bu sorunun en kısa sürede giderilmesi için çalışıyoruz.

 

Gördüğümüz üzere Google hiçbir zaman Filistin yazmadığını, Batı Şeria ve Gazze olarak adlandırıldığını savunuyor. Google Maps’te “Batı Şeria” araması yaptığımız zaman da Filistin’in gösterildiğine şahit oluyoruz.

Kaynak:star.com.tr

Whatsapp İletişim