Manşet Teknoloji Haberleri

Microsoft,Internet Explorer’ı Kaldırıyor

Internet Explorer

Microsoft tarafından geliştirilen bir Web tarayıcısı olan Internet Explorer Windows’a bütünleşik gelmesinden dolayı tarayıcı piyasasının büyük bir bölümünü elinde bulundurduğu tahmin edilmektedir.Ancak Internet Explorer birçok hata barındırıyor ve eleştiriliyor.Tarayıcının yaşadığı en büyük sorun internet dünyası tarafından koyulan standartlara uymaması ve kendi standartlarını dayatmasıdır. Internet Explorer’daki hataları düzeltmek teknolojinin bu kadar hızlı eklenmesi, güvenlik ile ilgili sorunlar yarattı. Porno ve hack siteleri başta olmak üzere birçok site Internet Explorer’ın eski sürümlerindeki açıkları kullanarak bilgisayarlara kendi kendine yazılımlar yükleyebilecek hale getirildi. Güvenlik sorunları hala tam olarak çözülemedi.

Buna ek olarak, Internet Explorer ile Windows’u entegre etme fikri mahkemeler tarafından da yasal bulunmadı. Microsoft, tekelcilikle ilgili ABD ve ardından AB tarafından dava edildi. Microsoft, iki davadan ancak Windows’a bir “varsayılan program seç” düğmesi koyarak beraat edebildi.

Microsoft ,Internet Explorer ile aldığı eleştiriler ,yaşadığı sorunlar ve Google Chrome ve Mozilla Firefox gibi güçlü rakipleri  ile başa çıkmakta zorlandığı için tarayıcının yerine Windows 10 ile birlikte geleceği doğrulanan Spartan tarayıcısı geçecek.Internet Explorer’da ortaya çıkan sayısız hatayı çözmeye devam edemeyeceğini fark eden Microsoft çareyi  sıfırdan tasarlanan Spartan’a yönelmekte buldu.Artık zamanlarının büyük bir kısmını Project Spartan’a ayıracağını açıklayan şirketin pazarlama şefi Chris Capossela, şirketin yeni bir isim ve marka üzerinde çalıştığını ortaya çıkardı.Ayrıca  Capossela, asıl tarayıcının Spartan olacağına vurgu yaptı. Son birkaç yıldaki Internet Explorer’ın olumsuz imajından kurtulmak istediklerini söyleyen Capossela, Spartan’ın Microsoft’u “tarayıcıda 1 numara olduğu günlere” tekrar taşıyacağına inandığını söyledi.
Microsoft-Spartan
Modern internet gereksinimlerine ayak uydurmakta zorlanan Internet Explorer’ın tersine, Spartan’da Edge adını taşıyan yeni bir arama motoruyla çalışacak ve bu motor web sitelerini Chrome, Firefox ve diğer tarayıcılarda olduğu gibi performanslı bir şekilde görüntüleyebilecek.

Whatsapp İletişim