Bilim ve Teknik Genel

Jüpiter’in ilk fotoğrafı Nasa’dan

Jüpiter’den ilk fotoğraf paylaşıldı
Nasa,Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter’in yörüngesine girmiş bulunan Juno uzay aracının çektiği ilk fotoğrafı dünyayla paylaştı.

Fotoğrafta gezegenin güneş tarafından aydınlatılan bölümünün yanı sıra üç ayı Io, Europa ve Ganymede görünmektedir.

Jüpiter’in dördüncü ayı Castillo fotoğraf karesinde bulunmamakta olup Juno uzay aracının Pazar günü çekmiş olduğu bu fotoğraf, 4,3 milyon kilometre yol katederek Dünya’ya ulaştı. Fotoğrafta büyük bir kısmı gazdan oluşan Jüpiter’in atmosfer bantlarının yanı sıra yüzyıllardır devam eden dev fırtınaların oluşturduğu büyük kırmızı lekesi de görülüyor.

Jüpiter’in yörüngesinde dönen Juno uzay aracı dev gezegenden uzaklaşmaya başlamıştır.Fakat Ağustos ayında Jüpiter’e iyice yakınlaşacak olan Juno uzay aracının daha detaylı fotoğrafları ile birlikte dünyaya ulaştırılması beklenmektedir.Proje ekibi uzay aracı üzerindeki ekipmanın eksiksiz ve sorunsuz biçimde çalıştığını söyleyerek Jüpiter’in etrafında oluşan radyasyon dalgalarının Juno’ya zarar vermediğini söylemektedir.

Geçen hafta Jüpiter’in yörüngesine oturan Juno daha incelemeye başlamıştır.Proje ekibi hâlâ uzay aracı üzerindeki cihazların kalibrasyonunu yapmakta olup asıl incelemelerin Ekim ayında başlaması gerektiği düşünülüyor.

kaynak:cagdasses.com

Whatsapp İletişim