Teknoloji Haberleri

Minecraft sonunda Oculus Rift’e de girdi

Oyun severler için muhteşem bir duyuru geldi. Microsoft’un popüler oyunu Minecraft, artıkFacebook’un Oculus Rift başlığı ile çalışabiliyor.

Minecraft sonunda Oculus Rift’e de girdi: Minecraft geliştiricisi Mike McGrath, eski bir Minecraft oyuncusu bile olsanız bu “yeni muhteşem deneyim” ile beraber “herkesi oyuna tekrar beklediklerini” söylemekte. Bu sürüm, Windows 10 ve Minecraft’ın beta-testi sürümünü gerektirmekte. Beta testi, oyunu PC için satın almış olan kişilere bedava olarak sunulmakta ancak eğer oyuna sahip değilseniz ve bu teste katılmak istiyorsanız 10 dolarlık fiyat etiketi bulunmakta.

Oyun içerisinde, küplerden oluşan bir 3D dünyayı keşfediyor, kaynaklar için yeraltına kazılar düzenliyor, güvenli bölgeler inşa ediyor ve silahlar üreterek “mobs” olarak adlandırılan yaratıklardan korunmaya çalışıyorsunuz.

Bir ortam içerisinde gezmek, tam olarak Oculus’un ve diğer VR firmalarının sanal gerçeklikten istedikleri türde kapsayıcı bir aktivite olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Minecraft’ı yeni bir şekilde oynamak, birilerinin bir Rift başlığı ve VR çalıştıracak kadar güçlü bir PC sistemi kurmak için yüzlerce dolar ödemesine – veya ödemesi için başkasına yalvarmasına – yeterli olabilir.

Oculus Rift sürümü ile beraber Minecraft evreni içerisinde gezmek için tuş takımı ve fareyi kullanabilseniz de Microsoft, Xbox One oyun kolu desteğini de eklemiş durumda. Minecraft ekibinden Saxs Persson’un bir video aracılığı ile söylediği üzere eğer kendinizi fazla oyunun içerisinde hissederseniz, Minecraft’ın sanal bir 2D ekran üzerinde gözüktüğü sanal oturma odasına da geri adım atabilirsiniz.

Minecraft Oculus sürümüne alışmak için bir miktar zamana ihtiyacınız olabilir. Özellikle yeni katılımcılar, başlarını çevirerek etrafa bakabildiklerini fark etmeyebilir. Persson bu konuda da “onlarca yıllık eğitim, insanlara oyun oynarken sabit oturduklarını öğretti, ama bu durum değişmek üzere” cümlelerini kurmakta.

Minecraft’ın her gün yaklaşık olarak 53.000 kopyası satılmakta ve oyun Haziran ayında 100 milyon satış miktarını aşmış durumdaydı. Ayrıca Minecraft eğitmenlerin de dikkatini çekiyor ve bu yüzden Microsoft, Minecraft’ın bir deeğitim sürümünü satışa sunmuştu.

Microsoft, aylardır Minecraft’ın Oculus sürümünden bahsetmekteydi ancak sahnedeyken, Minecraft’ın kendi Hololens güçlendirilmiş gerçeklik (AR) gözlükleri için olan sürümüne daha fazla dikkat çekmekteydi. Bu sürüm, Hololens başlığını kullanarak sanal Minecraft dünyasının bazı elementlerini gerçek dünya ile birleştirerek oyuncunun bunları görmesine imkan tanımakta. Yapılan tanıtımlarda bir kişinin bilgisayar tarafından yaratılmış olan Minecraft dünyasının gerçek dünyadaki bir masa üzerinden yükselişini izlemesi görülmekteydi. Tabii ki AR gözlüğü olmadan görebildiğiniz tek şey normal bir masa olmakta.

Minecraft’ın Oculus sürümü, telefonlarda ve tabletlerde çalışan Pocket Edition veWindows 10 sürümü gibi oyunun yeni C++ sürümünü kullanmakta ve bu yüzden de orijinal Java tabanlı sürümün sahip olduğu bazı ileri özelliklere sahip değil. Ancak Microsoft, bu yeni sürümü de geliştirmeye devam etme planlarını açıklamış durumda.

kaynak: hurriyet.com.tr

Whatsapp İletişim