Adana Dijital Pazarlama Dijital Pazarlama Genel Manşet

Mobil Dostu Site Oluşturma Rehberi

Google’ın son mobil algoritma güncellemesinin ardından işletmelerin tamamı Google’ın mobil aramalarında varlık göstermek için çaba sarf ediyorlar. Google mobil algoritmanın güncellemesini duyurduğundan bu yana mobil sitelerin yüzde 4.7 artış gösterdiğini belirtti. Google’ın dizininde yer alan siteleri gözden geçirdiğiniz zaman bunun yoğun miktarda bir artış olduğunu görürsünüz.

Bu aynı zamanda birçok sitenin mobile uyum sağlayamadığını göstermektedir. Eğer siteniz bu kategoride yer alıyorsa bu rehber size sadece mobil dünyada varlık göstermek yerine olabildiğince iyi durumda olmanızı sağlayacaktır. Google’ın yaptığı açıklamaya gösterilen reaksiyonun tanımını gözden geçirerek sitenizin daha mobil dostu olmasını sağlamak için bu rehberden faydalanabilirsiniz.


Adım 1: Sitenizin Mobil Dostu Olup Olmadığını Belirleyin

İlk olarak yapmanız gereken Google tarafından sunulan mobil dostu testini gerçekleştirmektir. Unutmayın bu test sayfa seviyesinde gerçekleştirilmekte site genelini kapsamamaktadır. Öncelikli olarak ana sayfayı test edin. Birçok durumda ana sayfa mobil dostu değilse geri kalan kısım da mobil dostu değildir. Eğer siteniz mobil dostu değilse sizin için doğru olan mobil dostu çözümü belirlemeniz gerekir. Eğer siteniz mobil dostu ise ikinci adımı atlayıp üçüncü adıma geçiş yapın.

Adım 2: Doğru Mobil Dostu Çözümü Seçin

Söz konusu durum mobil arama olduğu zaman sitenin tasarımının duyarlı olması en ideal çözümdür ve Google tarafından tavsiye edilen çözüm de budur. Mobil sitelerin ayrı olarak sunulduğu çözümlerden uzak durun çünkü sonucunda yönetmeniz gereken iki farklı site karşınıza çıkacaktır. Bu aynı zamanda hata miktarını yükseltecek ve masaüstü ile mobil site arasındaki yönlendirmelerin hatalı olma şansını yükseltecektir. Mobil cihazdan yapılan arama sonrasında elde edilen sonuç alakasız bir masaüstü sayfaya yönlendiriliyorsa bu sizin için en kötü senaryodur. Duyarlı tasarımlar aynı içeriği cihazlar fark etmeksizin doğrudan sunabildiği için bu tür yönlendirme hataları söz konusu olmamaktadır.

mobil-dostu-site-1024x995

Adım 3: Yüksek Kaliteli Kullanıcı Merkezli İçerik Üretin

Google en iyi arama sonucunu belirlemek için neredeyse 200’den fazla sinyal kullanmaktadır. Mobil dostu olmamak bunlardan birisidir. Yüksek kaliteli içerik ise mobil aramalarda üst sıralarda yer almak için en önemli unsurlardan birisi olmaya devam etmektedir. Daha önemlisi ziyaretçilere iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmak kritik öneme sahiptir. Yüksek kaliteli kullanıcı odaklı içerikler üretmediğiniz sürece Google sitenizi dikkate bile almayacaktır. İyi tasarıma sahip, mobil dostu olan ve yüksek kaliteli kullanıcı merkezli içerikle desteklenmiş bir site mobil aramalarda kolayca ön plana çıkacaktır.

Adım 4: Mobil Arama Etkileşimini ve Dönüşüm Verilerini İnceleyin

Bir sonraki adım sitenin mobil arama etkileşimi ve dönüşüm verilerini incelemek olacaktır çünkü siteniz bir şekilde Google’ın mobil dostu testinden geçse bile onun kullanıcı dostu olduğunu göstermemektedir. Unutmayın Google’ın mobil algoritması akıllı telefonlara özeldir ve tabletleri ilgilendirmemektedir. Bu nedenle sitenin mobil için trafik verilerini incelemeleri ve akıllı telefon kullanıcılarına özel olarak göz atmalısınız. Eğer etkileşim ve dönüşüm ölçümleri iyi gözüküyorsa siteniz hem mobil dostu hem de kullanıcı dostudur. Ancak ölçümler iyi durumda değilse sitenizin kullanıcı dostu olma problemi var demektir.

kaynak: http://www.ayhankaraman.com/

Whatsapp İletişim