Genel Teknoloji Haberleri

Robot Pepper Çıktığı Gün Tükendi

 Japonya merkezli telekomünikasyon firması SoftBank tarafından piyasaya sürülen Robot Pepper isimli robot pazardaki  yerini aldığı an tükenerek rekora imza attı.

Pepper isimli robot 20 Haziran Cumartesi günü saat 10’da piyasaya sürüldü ve ilk parti olan 1000 adet robot, 1.610 Dolar fiyat etiketi ile ilk dakikada tükendi.

Bir ev arkadaşı olarak tasarlanan Pepper; sesli komutlarınıza yanıt verecek, duygularınızı algılayarak ona göre tepki verebilecek şekilde tasarlandı (ev arkadaşı dediğin kiraya ortak olur, duygularımı bilmese de dert değil)

Temelde sohbet etmek ve duygularınızı paylaşmak için geliştirilmiş olan bu robot, iletişim konusunda etkili özelliklere sahip ve en büyük özelliği duygularınızı ve ifadelerinizi tanımlamak. SoftBank’ın açıklamasına göre de fiziksel işler yapmak için değil, daha çok duygusal ve sosyal bir asistan olarak geliştirilmiş.

1434781899_bn-hb533softbag20150222202854

“Bu robot insanların iletişim kurmaktan keyif alması için geliştirildi ve duygusal bir robot; bulaşıkları yıkamak ya da  evi süpürmek gibi işleri yapamıyor.” diyen SoftBank’ın ortaklarından Fransız robot firması Aldebaran SAS,Pepper, insanların büyümesine, hayatlarını geliştirmelerinde ve ilişki kurmalarında yardımcı olmak için geliştirildi. İletişim kurmaktan zevk alan bir robot ve sunduğu hizmetlerle insanları dışarıdaki dünyaya bağlayabiliyor.” diyor.SoftBank, Foxconn Technology Group ve Çin’in sanal alışveriş devi Alibaba ile birlikte Japonya’da 1000 adet ürün daha piyasaya sürmeyi düşünüyor. Bu robotun ikinci partisi olan bu 1000 adetin ise Temmuz ayında piyasada olması planlanıyor.

 

Kaynak: webtekno.com

Whatsapp İletişim