Genel

Mobilyalar telefonları şarj edecek

telefonları

Mobilya üreticisi IKEA, kablosuz şarj özelliği bulunan masa lambası, masa ve benzeri ürünlerini tanıttı.

Uzun yıllardır teknolojik cihazların gündeminde olan kablosuz şarj özelliği şimdi de mobilyalara geliyor. Türkiye’de de faaliyet gösteren IKEA, kablosuz şarj özelliği bulunan mobilyalarını duyurdu. Masadan lambaya kadar bir dizi ürününe bu özelliği entegre eden firma sadece kablosuz şarj standı olan ürününü de piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

IKEA’nın desteklediği kablosuz şarj standardı ise Qi. Günümüzde başta LG G3, Nexus 6 ve Samsung’un yeni duyurduğu S6 modelleri olmak üzere üst düzey akıllı telefonları Qi standardını destekleniyor. Ancak sektörde ikinci bir kablosuz şarj standardı olan Power Matter Allience de bulunuyor. Bu teknolojiyi destekleyen cihazlar IKEA ürünleri yardımı ile şarj edilemeyecek.

IKEA’nın mobilyalarını fişe takmak ve uyumlu telefonu mobilyanın üzerinde bulunan işaretli alana koymak şarj olması için yeterli olacak. Mobilyaların Nisan ayından itibaren Avrupa ve ABD’de satışa sunulacağı açıklandı. Bu mobilyaların Türkiye’de satılıp satılmayacağı ise bilinmiyor. Akıllı telefonlarda kablosuz şarj özelliğini bazı aksesuar ve kılıflarla sonradan kazandırmak da mümkün oluyor.

Kaynak : IKEA ve Al Jazeera

Whatsapp İletişim