Teknoloji Haberleri

Nokia Eski Günlerine Dönebilir

Nokia Eski Günlerine Dönebilir: Bizlerin Angry Birds’ün yapımcısı Rovio’nun CEO’su olarak bildiğimiz Pekka Rantala, geçtiğimiz sene işini bırakmasının ardından yeni bir sözleşme imzaladı. Rantala artık dolaylı olarak da olsa Nokia’nın pazarlamasını yapacak. Hem de ona göre Nokia’nın kaçınılmaz yükselişi de çok yakın.

2011 yılında Nokia’dan ayrılarak Rovio isimli oyun şirketini kuran Pekka Rantala, Angry Birds serisiyle birlikte büyük bir başarı yakalamış ve mobil oyun tarihini baştan yazmıştı. Bu başarısının ardından 2015’te işler “görece” iyi gitmeyince işinden ayrılan Rantala, sürpriz bir geri dönüş yaptı. Ünlü iş adamı artık dolaylı olarak da olsa Nokia markasının pazarlamasını yapacak.

Geçtiğimiz yıllarda teknoloji devi Microsoft, Nokia’yı satın almış ve bu isimle telefon ve tabletler çıkarmaya devam etmişti. Fakat iOS ve Android platformlarının karşısında Windows Phone konseptiyle tutunamayan Nokia, batmaya mahkum edilmişti. Bunun ardından Nokia ismiyle telefon üretmeyeceğini açıklayan Microsoft, isim haklarını başka bir Finlandiyalı şirket HMD Group’a satmıştı.

Nokia’nın isim haklarını satın aldıktan sonra telefon üretmek için kolları sıvayan şirket, önemli isimleri bünyesine katmaya devam ediyor. Bunun ilk adımı olarak Microsoft’un standart işletim sistemli cep telefonu bölümününü yöneten Arto Nummela şirkete katıldı. Ardından ise Pekka Rantala’nın pazarlama bölümünün başına geçtiği açıklandı. Rantala, bu göreve başladıktan sonra 500 milyon dolarlık bir pazalama bütçesini kontrol edecek. Bu çalışmanın ardından “Nokia’nın hakettiği yere geleceğini ve eski günlerine döneceğini” söyleyen Rantala, “Nokia’yı seviyorum, kim sevmez ki”diyerek, eski günleri anmaktan geri durmadı.

kaynak: tamindir.com

Whatsapp İletişim