Genel Teknoloji Haberleri

Karadenizli Öğrencilerden Düşünce Gücü İle Çalışan Cihaz!

Karadeniz Teknik Üniversitesi öğrencileri, beyindeki duygu ve düşünceleri algılayıp komuta çeviren, bu komutları yarış arabası pistine ileten bir sistem geliştirdi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde bir grup öğrenci, platform üzerine kurulan oyuncak araba pistinde, beyine bağlanan bir cihazla hareket komutlarını algılayabilen yani düşünce gücü ile çalışan arabalar üretti.

Beyindeki farklı duygu ve düşüncelerin işaretlerini algılayan sistem, buna göre arabalara ‘hızlı’ veya ‘yavaş’ gitmesi komutlarını veriyor. Motivasyona göre araçların hızları değişiklik gösteriyor.

TUBİTAK’ın desteklediği bu proje dünyada ilk kez uygulanırken, felçli hastaların geleceği için büyük bir adım olarak ifade ediliyor.

YAPILAN ARAŞTIRMALAR İSPATLAMIŞTI

düşünce gücü ile oynanan araba yarışı

Karadeniz Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendislik Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Önder Aydemir tarafından yürütülen, araştırmacı öğrenciler Oğuzhan Başer, A. Yağız Sarı ve Cevdet Cıvır tarafından geliştirilen ‘düşünce gücü ile çalışan araba yarışı oyunu’ projesi dünyada ilk olma özelliğini taşıyor.

Projenin başındaki Önder Aydemir, geliştirilen uygulamanın dünyada ilk olma özelliği taşıdığını belirterek “Bilindiği gibi insan vücudunun merkezi konumunda olan beyin, vücut faaliyetlerini yöneten ve insan merkezi sinir sistemini kontrol eden bir organdır.

Beyinin bu işlevleri esnasında beyin dokusundaki elektriksel potansiyel değişimlere bağlı olarak elektroansefalografi (EEG) işaretleri oluşur. Yapılan araştırmalar kişinin farklı şeyler düşündüğünde EEG işaretlerinin farklılık gösterdiğini ispatlamıştır. Bu farklılıktan faydalanarak beyin bilgisayar ara yüzü teknolojileri geliştirilmektedir” dedi.

Düşünce gücü ile çalışan araba,felçli hastalar için umut oldu

Beynin sağlıklı olmak kaydı ile uygulamayı tüm felçli hastalar olmak üzere tüm bireylerin kolaylıkla kullanabileceğini ifade eden Aydemir sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gerçekleştirilen bu proje ile 2 kişi bir platform üzerine kurulmuş oyuncak araba pistinde düşünce gücü ile araba yarışı oynayabilmektedir. Beynin sağlıklı olmak kaydı ile bu uygulamayı tüm felçli hastalar olmak üzere tüm bireyler kolaylıkla kullanabilmektedir. Projenin çalışması özetle şu şekildedir: Kişi kendisinin kontrolüne tanımlanmış aracı ileriye doğru hareket ettirdiğini düşündüğü sırada beynin alın bölgesinden beyin işaretleri kaydedilmekte ve geliştirilen elektronik donanıma kablosuz olarak aktarılmaktadır. Elektronik kart üzerindeki işlemci aldığı beyin işaretlerini yorumlayarak aracın ileriye yönlendirilmesine ait bir örüntü belirlediğinde pist üzerindeki araç ilerlemektedir.

Kaynak: haberler

Whatsapp İletişim