Teknoloji Haberleri

Pokemonları gerçek dünyaya taşıyan teknoloji: Zenginleştirilmiş gerçeklik!

Pokemon GO oyunu çıktığı günden bu yana Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyayı kasıp kavuruyor. Sınırlı sayıda ülkede resmi olarak yayınlanmasına rağmen yayınlanmayan ülkelerde de çeşitli programlar aracılığıyla oyunu yükleyen onbinlerce oyuncu, cep telefonlarıyla Pokemon avlamaya çıkıyor. Öyle ki, bu arayışta ceset bulanlar bile var. Peki Pokemonları gerçek dünyaya getiren teknolojinin ismi ne? Bu teknoloji; zenginleştirilmiş gerçeklik (Augmented reality – AG). Gerçek kamera görüntüsünün üzerine sanal görsellerin bindirilmesi prensibine dayanan zenginleştirilmiş gerçeklik sadece bilgisayar oyunlarında değil savunma sanayinden perakende sektörüne sayısız alanda kullanılıyor.

POKEMON GO NEDEN BU KADAR POPÜLER HALE GELDİ?

Cep telefonları ve tabletlerde rahatlıkla çalışan zenginleştirilmiş gerçeklik uygulamaları yıllardır hem Apple hem de Android işletim sistemlerinde var. Ancak o uygulamalar milyonlarca kişi tarafından indirilip oynanan Pokemon GO’nun yanına bile yaklaşamıyor. Toronto Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Profesörü Eugene Fiume, Pokemon GO’nun başarısını iki nedene bağlıyor; cep telefonu teknolojisindeki gelişme ve oyun olmanın avantajı.

BAŞKA HANGİ UYGULAMALAR VAR?

Star Walk: Hem Android hem de iOS işletim sistemlerinde olan uygulama, telefonun kamerasını gökyüzüne doğrulttuğunuzda size yıldız, gezegen ve takım yıldızların konumlarını gösteriyor. Uygulama ayrıca sizi aradığınız yıldıza ya da galaksiye de yönlendirebiliyor.
Wikitude: Uygulama mağaza, restoran veya otellerle ilgili kullanıcı yorumlarının derliyor. Telefonun kamerasını hakkında bilgi almak istediğiniz yere doğrulttuğunuzda o yerle ilgili paylaşılan Twitter mesajlarından yapılan yorumlara kadar birçok bilgiye erişebiliyorsunuz. Özellikle turistler için tasarlanmış olan uygulama görüp de merak ettiğiniz yerler hakkında bilgi almanızı kolaylaştırıyor.
Google Ingress: Pokemon GO’nun yapımcısı Niantec tarafından geliştirilen oyun sanal gerçekliğe en yakın cep telefonu uygulamalarından. Oyuncular belli bir senaryoyu takip ederek gerçek dünya içerisindeki sanal kara delikleri buluyor ve bir labirent içinde ilerliyor.

kaynak:cihan.com.tr

Whatsapp İletişim