Adana Sosyal Medya Genel Teknoloji Haberleri

Skype kurucuları kaldırımda ilerleyen bir teslimat robotu geliştirdi

Amazon ve Google gibi şirketler insansız hava araçlarıyla ürün teslimatı yapmak için çalışmalar yürütürken, Skype’ın iki kurucusu daha “yaya” bir yaklaşımı tercih etmişe benziyor. Starship Technologies adını taşıyan bir şirket kuran Ahti Heinla ve Janus Friis, kaldırım üstünde saatte 8.5 kilometre hızla ilerleyebilecek otonom robotlar geliştirdi.

Temel amacı yaklaşık 10 kilogram ağırlığında iki market poşetini taşımak olan robot, servisini 5 ila 30 dakika arasında tamamlayacak. Starship Technologies’den yapılan açıklamaya göre, otonom robotlar mevcut yakın mesafe teslimat alternatiflerinden 10 ila 15 kat daha tasarruflu bir servis sağlıyor.

Starship’in robotlarının yüzde 99 oranında otonom olduğu belirtildi. Bu da robotlar otonom olsalar da, gerektiğinde kontrolün insanlar tarafından ele alınabileceği anlamına geliyor. Robotun taşıdığı malzemeler yolculuk süresince kilit altında tutulurken, kilit sadece alıcının cep telefonuyla açılabiliyor. Alıcılar robotun yolculuğunu da takip edebilecek.

Starship Technologies CEO’su Ahti Heinla, şirket olarak stratejilerinin “üç sıfır” üstüne kurulduğunu belirtti ve bu üç sıfırı “Sıfır maliyet, sıfır bekleme süresi ve sıfır çevresel etki” olarak açıkladı. Robotların elektrikli olduğunu söyleyen Heinla, böylelikle robotların mevcut teslimat vanlarına kıyasla daha çevreci hâle geldiklerini dile getirdi. Starship Technologies’in robotları akıllara Amazon Prime Now’ı getirse de, şöförlerin yerini robotlara bırakması temel farkı oluşturuyor. Starship Technologies’in robotları, 2016’da ABD, Birleşik Krallık ve diğer ülkelerde başka şirketlerle birlikte pilot program çerçevesinde faaliyet göstermeye başlayacak.

Kaynak: teknoblog.com

Whatsapp İletişim