Adana Sosyal Medya Sosyal Medya

Sosyal medyada etkili yer almanız için 6 tavsiye

Sosyal medyada etkili yer almanız için 6 tavsiye

Sosyal medya üstesinden gelmesi zor bir mecra. Her iş alanı için özellikle de küçük işletmeler açısından bu zorluk kat be kat artıyor. Facebook ve Twiitter gibi mecralardan basit paylaşımlar yaparak sosyal medyada takipçi yakalamak o kadar da kolay değil (artık değil).  

Sosyal medyada avantajlı duruma gelmek için zamanın yanında büyük çaba gerekirken, kullanılan mecraları da iyi anlamak gerekiyor.

Sizler için moment.me pazarlama aracının CEO’su Dovev Goldstein’in sosyal medyanın nasıl etkili kullanılacağına dair bazı önerilerini derledim.

  1. Data ve istatistiklerden faydalanmalısınız. Sosyal medyada sadece seni takip edenlere yönelik bir araştırma değil senin işinle ilgili tweet atan, paylaşım yapanlara yönelik de harekete geçmelisiniz. Böylece potansiyel kitleyi tespit etmiş olur, onlara dokunmuş olursunuz.
  2. Viral gitmektense (virüs gibi yayılmak) size sadık olan kitleniz üzerinden çalışma yürütmeniz gerektiğini söylüyor Goldstein. Ayrıca sosyal medyada takipçileriniz ile kurduğunuz ilişkinin normal hayattan farksız olması gerektiğini de ekliyor.
  3. İşinizi lokal bir mekanda yapıyorsanız kampanyanızı lokal yürütmenizin daha faydalı olacağını belirtiyor Goldstein. İçeriklerinizi o bölgenin tüketicilerine veya kullanıcılarına göre şekillendirmelisiniz. Böylece herkese erişmek için harcayacağınız işgücünü daha küçük bir kitleye harcayacağınız için daha net sonuçlar elde edebilirsiniz.
  4. Planlı bir çalışma yürütmelisiniz. Yarına ne paylaşacağım sıkıntısını yaşamamanız gerekir. Kendinize paylaşımlar için bir takvim ayarlamanız gerekir. Özel günleri avantaja çevirmeli ve o günlere yönelik kampanyalar yapmalısınız.
  5. Sahip olduklarını değerlendir. Zaten var olan veya üreticilerinin sahip olduklarını geliştir. Böylelikle hayatınızı daha da kolaylaştıracak ve yeni takipçiler elde edeceksiniz.
  6. Hızlı hareket etmelisiniz. Tahminimce sosyal medyada çok fazla olumlu geri bildirim alacaksınız ama bunun yanında birçok da şikayet gelecek. Bu noktada şikayet edenlere hemen dönüş yapmalı ve endişelerini gidererek onarlı pozitife dönüştürmelisiniz diyor Goldstein.

Bu öneriler sadece Goldstein değil her dijital pazarlama uzmanının (iyi olanlarının) ortak önerileri de diyebiliriz zira şu anda sosyal ağlarda yer alan birçok KOBİ bu maddelerdeki önerileri bile dikkate almıyor. Bu nedenle iyi bir başlangıç yapmak için bu maddeleri dikkate aldığınızdan yüzde 100 emin olmalısınız.

Kaynak: sosyalmedya.co

Whatsapp İletişim