Teknoloji Haberleri

Tablet kullanan çocuklar daha mı zeki?

Türk Pediatri Kurumu (TPK) Başkanı Prof. Dr. Mehmet Vural, çocukların 2-3 yaşına kadar dijital dünyayla temas etmemesi gerektiğini belirterek, çocuğun tablet kullanıyor olmasının onun zeki olduğunu göstermediğini söyledi

Tablet kullanımı
Türk Pediatri Kurumu (TPK) Başkanı Prof. Dr. Mehmet Vural, çocukların 2-3 yaşına kadar dijital dünyayla temas etmemesi gerektiğini belirterek, “Çocuklar bu yaşlarda tablet bilgisayar kullanınca aileleri çok mutlu oluyor. Ancak zaten bunlar o yaştaki bir çocuğun kullanabileceği şekilde tasarlanıyor. Çocuğun tablet kullanıyor olması zeki olduğunu göstermez” diye konuştu.

TPK tarafından düzenlenen 52’nci Türk Pediatri Kongresi, Antalya’da gerçekleşti. Kongre kapsamında düzenlenen basın toplantısında Prof. Dr. Mehmet Vural, 1 yaş altı ölüm oranlarının tüm dünyadaki düşüşlere eş olarak Türkiye’de de önemli derecede azaldığını söyledi.

10 yıl önce, her 1000 yeni doğan bebekten 32’sinin 1 yaşını görmeden öldüğünü kaydeden Prof. Dr. Vural, bugün bu oranın Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre 10.8’e düştüğünü söyledi. Ancak bu verilerin geçerliliğiyle ilgili birtakım tartışmalar olduğunu belirten Prof. Dr. Vural, “Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bu sayıyı Türkiye için binde 16.5 olarak vermektedir. Avrupa içinse bu rakam Fransa’da binde 4.4, Yunanistan’da binde 6.9’dur” dedi.

kaynak:haberturk

Whatsapp İletişim