Genel Teknoloji Haberleri

Telefonlara sürücü modu mu geliyor?

ABD, araç kullanırken telefonuyla oynayan, mesaj alıp gönderen ve bu sırada kaza yapan sürücülerden öyle bıktı ki, telefonlarda devrimsel bir değişiklik planlıyor.

Trafikteki kazaların en önemli nedeni eskiden yüksek hızken artık telefonuyla oynayan sorumsuz sürücülere evrildi.

Direksiyon başında bir saniyeliğine telefon ekranına bakmak için dikkat dağıtmak bile hayatla ölüm arasındaki bir saniyelik süreyi geçmeye neden olabiliyor.

Bir saniye geç basılan fren, büyük trafik kazalarına neden olabiliyor.

ABD şimdi bu sorunu çözmek için yeni bir yöntemi tartışıyor. Telefonlara uçak modu gibi, sürücü modu eklenmesi artık gündemin en önemli maddesi.

Uçak modundan sonra şimdi de sürücü modu

Bu mod, uçak modunda olduğu gibi telefonun tüm iletişimini kesmeyecek ancak sürücülerin dikkatini dağıtmayacak ve telefona kolay müdahale etmeyi sağlayan standart bir arayüz getirecek.

Böylece araç kullanıcıları navigasyon uygulamalarından, internetten, mesajlaşma yazılımlarından kopmayacak ancak bunları çok daha kolaca kullanabilecek.

ABD’de trafik otoriteleri, otomobil üreticilerinin ve telefon üreticilerinin, bu konuda çalışma yapmasını ve ortak standartlar geliştirmesini istiyor.

Bu standartların içinde, gereksiz metin mesajların engellenmesi, elle metin yazmanın engellenmesi, fotoğraf ve video oynatmanın engellenmesi gibi özellikler olacak.

Ayrıca, aracın 10 km’den hızlı gitmesi halinde bu modun otomatik olarak devreye girmesi gibi istekler de var.

Ancak aracın içindeki telefonun yolcu telefonu mu yoksa sürücü telefonumu olduğunun nasıl ayırt edileceği meselesi henüz netlik kazanmış değil.

Teknoloji bu ayırımı yapana kadar sürücü modunun elle aktifleştirilmesi söz konusu olabilecek.

Kaynak:http://shiftdelete.net/

Whatsapp İletişim