Adana Dijital Pazarlama Adana Sosyal Medya Teknoloji Haberleri

Telefonlara ve Araçlara Gece Görüşü Ekleyebilen Madde: Graphene

Graphene isimli bir madde, çelikten 100 kat daha sağlam olmasına rağmen araç ve telefon camlarında kullanılabiliyor ve bu cihazlara gece görüşü sağlayabiliyor.

Bizlere gece görüşü sağlayan cihazlar, insanlığa birçok alanda yardımcı olabiliyor. Bu alanlara örnek olarak polisler, askerler, arama-kurtarma çalışmaları yapanlar ve hatta gece veya ışıksız ortamda çalışan işçiler bile gösterilebilir. Bu gibi kullanım alanları olmasının yanı sıra trafikte de oldukça işimize yarayabilecek olan gece görüşü, bilim adamlarının keşfettiği bir madde sayesinde gelecekte herkesin kullanabileceği bir teknoloji haline gelecek.

Araçlarımıza ve hatta telefonlarımıza gece görüş özelliği kazandırabilecek olan bu maddenin ismi “graphene”. Graphene yapı olarak son derece ilginç bir madde. Massachusetts Institute of Technology (MIT) araştırmacıları tarafından graphene’nin en iyi infrared algılayıcı maddelerden birisi olduğu keşfedildi. Bu keşfin ardından yarı geçirgen olan bu maddeyi bir çip yapmak için kullanan MIT araştırmacıları, her telefona ve elektronik cihaza yerleştirilebilecek kadar küçük bir çip üretmeyi başarabildiler.

graphene-night-vision-2015-11-16-02

Graphene kullanılarak üretilmiş bu çipler, infrared’i çok iyi bir şekilde algılayabildikleri için camlarda kullanılabilecekler. Bu özelliklerinin yanı sıra çelikten 100 kat daha güçlü olan bu madde, araştırmacılar tarafından şimdiden insan eli şeklini algılayabilecek bir şekilde kullanıldı. Araştırmaların ilerlemesiyle birlikte bu maddenin hayatımıza girmesi bekleniyor.

Kaynak: webtekno.com

Whatsapp İletişim