Teknoloji Haberleri

Tesla’nın Otomatik Pilotu Bu Kez Hayat Kurtardı

Tesla‘nın otomatik pilot sistemi bir süredir kaza haberleriyle anılıyor. ABD’de gerçekleşen bir kazanan baş sorumlusu olarak gösterilen otomatik pilot için ortaya çıkan son haber, bunun tam tersini işaret ediyor.

Yaklaşık bir ay önce 62 yaşındaki Frank Baressi isimli bir sürücünün içinde bulunduğu Tesla Model S, otobanda otomatik pilot ile ilerlerken, bir kamyona çarpmış ve Baressi hayatını kaybetmişti. Bu hazin olaydan sonra araştırma başlatan polis, Baressi’nin otomobilini otomatik pilota aldıktan sonra arabasında taşınabilir bir DVD oynatıcı ile “Harry Potter” izlediği bulgularına ulaşmıştı. Olaydan sonra açıklama yapan Tesla ise otomatik pilot sisteminin hala beta aşamasında olduğunu, araçlarında bu sistem açıldığında sürücüye ellerini direksiyondan çekmemeleri ve olağandışı bir durumda kontrolü hemen ele almaları gerektiğini söylediklerini belirtmişti.

Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın anlattığı bir başka hikayeye göre; Washington DC’de Tesla Model S‘i ile seyahat eden ve ilk isminin “Larry” olduğunu söylediği bir kişinin kaza yapmasını otomatik pilot engellemiş. Şehir içinde kızıyla birlikte yol alan Larry isimli bu Tesla kullanıcısı, bir yaya geçidine geldiğinde önündeki yayayı farketmemesine rağmen devrede olan otomatik pilot bu yayayı algılamış ve hemen frene basmış. Araç kaç kilometre hızla giderken böylesine bir olay yaşandı bilinmiyor; ancak Larry, kızı ve yaya otomatik pilotun yardımıyla ölümden dönmüşler.

kaynak: tamindir.com

Whatsapp İletişim