Genel

TÜBİTAK’ın Elediği Proje Amerika’dan Altın Madalya Getirdi

TÜBİTAK’ın liselerarası proje yarışmasının ilk aşaması bölge seçmelerine gönderilen ama “elendiniz” yazısıyla bilgilendirilen TED Antalya Koleji’nden iki proje Amerika’dan altın madalya kazanarak geri döndü. Dünya üzerinde 54 ülkeden 2 bin 450 projenin katıldığı Uluslararası Lise Proje Yarışması’nda büyük başarı elde eden öğrenciler, “yengeç ve karider kabuklarından biyobozulur, biyouyumlu yara örtüsü” geliştirdi.

İrfan Efe Boztepe ve Mehmet Can Dursun, danışmanları kimya öğretmeni Gülay Demirce’ninkatkılarıyla yarışmaya hazırlandı. DHA’nın yaptığı görüşmede projeyi anlatan Demirce, “Elde ettiğimiz bu yara örtüsü hem antibakteriyel biyobozulur, yani ciltte insan dokusunda çözülebilir, aynı zamanda iyileştirmeyi yüzde 30 hızlandırıp kanamayı durduran bir yara örtüsü. Bunu, açık yaralarda özellikle ve şeker hastalarının kapanmayan yaralarında, yatalak insanların uzun süre yatmadan kaynaklanan yaraları ve yanık yaralarında kullanabiliriz. Açık yaralar mikrop kapabiliyor ve iyileşmeleri daha da uzun sürebiliyor. İşte anti bakteriyel olması, hava geçirgenliği, hepsinin testini yaptık. Hava geçirgenliğinin testi kabul edilebilir değerdi ve siz yaranız iyileşirken tekrar yara örtüsünü kaldırıp yarayı tahriş etmiyorsunuz. Yengeç ve karides kabuklarında bulunan kitin maddesini kitosana çevirdik. Kitosan vücutta çözünüyor ve polilaktik asit nişastalar elde ettik. Bu da vücudumuzda çözüldüğü için, yarayı tekrar tahriş etmeden çözünürken yaranız iyileşmiş oluyor.”  dedi.

TÜBİTAK’ın liselerarası proje yarışmasının ilk aşaması bölge seçmelerine başvuran öğrencilerin herhangi bir açıklama yapılmadan “elendiniz” yazısıyla karşılaşmasına da değinen Demirce, “Herhangi bir açıklama yok, niye elendiğimizi bilmiyoruz. Ama tabi ki üzüldük, sonuçta çok büyük emek harcadık. Belki gözden kaçmıştır, piyasada çok fazla yara örtüsü var. Bunlardan biri zannedilmiş olabilir. Halbuki biz farklı bir şey denemiştik. Biz ülkemizi gururla temsil ettik ve oradan altın madalyayla döndük. Amacımız zaten projenin duyurulmasıydı, TÜBİTAK yoluyla ya da başka bir yolla olur bu fark etmiyor. Bunu başardık ve şu an gelişme aşamasında.” diye konuştu.

Kaynak:tamindir.com

Whatsapp İletişim