Genel

Daha Hızlı İnternet İçin Çalışmalar Okyanusların Altından Hızla Devam Ediyor

Google’ın 300 milyon dolar yatırımla Atlantik Okyanusuna döşediği trans-pasifik kablo hattı 60Tbps(terabit) veri taşıyabiliyor. Japoya ile ABD arasında oluşturulan bu hat ABD’nin Oregon bölgesinden Japonya’nın Chiba ve Mie noktalarına veri akışı sağlayacak.

Google’ın bu hattıyla beraber yakın zaman içerisinde Japonya bağlantılı Asya hattında da iyileştirmeler yapılacak. Google kıtalar arası internet bağlantısının daha hızlı olabilmesi için hiçbir yatırımdan kaçınmıyor. 300 milyon dolarlık kablo yatırımının meyvelerini Japonya yarından itibaren toplamaya başlayacak.

Bu arada Atlantik Okyanusu tarafında da Microsoft ve Facebook’un daha hızlı internet hizmeti için Avrupa kıtasına kablo döşemeye devam ediyor. ABD’nin Virginia sahili ile İspanya’nın Bilbao kenti arasına döşenecek olan 6.030 kilometrelik kablo projesinin 2017 yılının Ekim ayında tamamlanacağı düşünülüyor. Daha dayanıklı ve hızlı bir aktarım sistemi olarak hayata geçirilecek olan bu kablolama projesi de, özellikle Avrupa’nın internet ihtiyacını güney ve kuzey kısımlarında rahatlatacak.

Kaynak:tamindir.com

Whatsapp İletişim