Genel

Apple’a 10 Milyar Dolarlık Patent Davası Açıldı

Apple‘ın başı, patent davalarından bir türlü kurtulmuyor. Bu sefer de Thomas S. Ross isimli bir adam, şirketin kendisine ait fikirleri izinsiz kullandığı iddiasıyla dava açtı. “Vallahi ben bununları daha önce düşünmüştüm” diyen Thomas Ross Apple’dan 10 milyar dolar talep ediyor.

Ross’un bu iddiası 1992 yılına kadar dayanıyor. 1992 yılında iPhone’a benzer bir aletin çizimlerini yaptığı söyleyen Ross, ilk iPod’tan bile önce olan bu çizimler için patent başvurusu da yaptığını; ancak 1995 yılından sonra patent için gerekli ödemeleri yapamadığı için patenti alamadığını iddia ediyor. Thomas S. Ross’un patent başvurusunda yazdıkları ise gerçekten haklı olabileceğini gösteriyor:

“Bu alet kitap, roman ve haber okumanızı sağlıyor, resimler gösteriyor, video sunumlar hatta filmler izleyebiliyorsunuz. Bütün bunlar ise arkadan ışıklandırmalı, düz bir dokunmatik ekran sayesinde oluyor. Daha ilerleyen günlerde ise aletin iletişim özelliği, telefon ya da modem gibi, olabilir. Çeşitli giriş çıkış notlarıyla birlikte kullanıcılar çeşitli notlar oluşturabilir, dahili ya da harici depolama alanlarında bunları saklayabilirler.” 

apple patent

Küçük açıklamaya baktığımızda aslında Ross’un 1992 yılında günümüzde kullandığımız telefon ve tabletleri hayal edebildiğini görebiliyoruz. Ross’un açtığı davada Apple’dan 10 milyar dolar isteniyor ve bugüne kadar yapılmış tüm iPhone satışlarından yüzde 1.5’lik payın ihlal sebebiyle Ross’a devredilmesi isteniyor. Davanın sonucu Ross açısından mutlu biter mi bilmiyoruz; ancak biterse dünya yeni bir milyarder daha kazanacak.

Kaynak:tamindir.com

Whatsapp İletişim