Genel

Türk tipi Z kuşağı kendi işini kurmak değil devlet memuru olmak istiyor

Araştırma ülkemizdeki Z kuşağının meslek ve gelecek beklentilerini ortaya koyuyor.

Altınbaş Üniversitesi ülkemizdeki Z kuşağının gelecek beklentilerine yönelik bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre, Z kuşağı kendi işini kurmak değil devlet memuru olmak istiyor. “Bugün ve Yarın: Hayalimdeki Gelecek Araştırması” isimli çalışma Z kuşağının yüzde 6’sının kendi işini kurmak isterken, yüzde 43’ünün devlet memuru olmak istediğini ortaya koyuyor. Bu kuşağın yüzde 23’ü özel sektörde çalışmayı uygun bulurken, yüzde 18’lik kesim ise aile işini sürdürmeyi tercih ediyor. Z kuşağının meslek seçiminde akademik kariyer de yüzde 8’lik paya sahip görünüyor.

Z kuşağı için üniversite ve meslek seçiminde itibar önemli

Araştırmada öğrencilere üniversitede hangi bölümde okumak istedikleri de soruldu. Buna göre, Z kuşağının üniversite tercihinde ilk sırada Hukuk var. İlk beş sıradaki bölüm tercihleri ise şöyle: Tıp, Psikoloji, Diş Hekimliği ve Mimarlık. 20 soruluk araştırmada öğrencilerin meslek seçimini etkileyen faktörler de değerlendiriliyor. Öğrencilerin yüzde 26’sı mesleğin itibarına bakarak meslek seçerken, yüzde 20’lik kısım iş bulma olanaklarını göz önüne aldığını ifade ediyor. Yetenek ve ilgi yüzde 19 ve anne/baba mesleği yüzde 13’le meslek seçimini etkileyen faktörler arasında bulunuyor. Z kuşağının üniversite seçiminde de benzer tablo söz konusu. Zira, bu kuşağın yüzde 23’ü üniversite seçiminde okulun itibarını öne çıkarıyor. İkinci sıradaysa yüzde 20 ile mezunların iş bulma olanakları dikkate alınıyor.

Altınbaş Üniversitesi’nin “Bugün ve Yarın: Hayalimdeki Gelecek Araştırması” bin 120 öğrenciyle gerçekleştirildi. Türkiye genelinde 17-19 yaş lise öğrencilerinin dâhil edildiği çalışmadaki katılımcılarının yüzde 47’si erkek, yüzde 53’ü kızlardan oluştu.

Whatsapp İletişim