Teknoloji Haberleri

WhatsApp İçin Zor Günler

Dünya’nın en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, Avrupa bölgesinde alınan yeni kararlar çerçevesinde zor zamanlar geçirebilir.

WhatsApp İçin Zor Günler: Pek çok kez internet kullanımı hakkında sıkı kararlar alan Avrupa Komisyonu yine iş başında.

Bölgede yaşayan kullanıcıların gizliliği ve kişisel bilgilerin korunması konularında defalarca kez büyük şirketleri uyaran ve onların aleyhine yeni kararlar alan komisyon; bu kez yürürlüğe sokacağı yeni kurallar ile beraber WhatsApp, Facebook Messenger ve Skype gibi popüler mesajlaşma ve görüşme uygulamalarını sıkıca denetleyecek.

Microsoft ve Facebook gibi dev şirketleri hedef alan yeni kararlar çerçevesinde firmalardan kişisel gizliliğe daha çok önem vermeleri isteniyor.

Bu konuda çalışma içerisine giren Komisyon, Eylül ayında duyuracağı yeni kurallara tüm uygulamaların uymasını isteyecek. Kararları yerine getirmeyen şirketleri ise yaptırımlar bekliyor.

GÜVENLİK TEDBİRLERİ ARTTIRILACAK

Avrupa Komisyonu, uygulamaların güvenlik tedbirlerini arttırmalarını istiyor. Bu bağlamda daha sıkı kararlar almaları beklenen şirketlerin özellikle eylül ayı ortalarına kadar bu konuda çalışma içerisine girmeleri hedeflenmekte.

Düzenleme sonrasında kişisel hak ve özgürlükler konusunda veri sızması ve paylaşımı gibi olası tehditlerin en aza indirgenmesi de beklenenler arasında yer alıyor.

GELİRLER DÜŞEBİLİR

Konu hakkında paylaşılan bilgilere göre Komisyon, aslında uygulamaların kullanım verilerini paylaşmamasını istiyor. Ancak WhatsApp, Facebook Messenger ya da Skype gibi uygulamaların bu alanda paralar kazandığı da bir gerçek.

Şirketlerin bu nedenden ötürü kararlara uyup uymayacağı konusunda net bir fikir edinilmiş değil. Ancak gerçek şu ki Komisyon, yaptırım uygulayabilecek güce sahip.

kaynak: gazetevatan.com

Whatsapp İletişim