Teknoloji Haberleri

WhatsApp neden ücretsiz oldu?

WhatsApp, dün uygulamaya üye olan yeni kullanıcılarından bir yıl sonunda aldığı 0.99 centlik (3 TL) senelik yenileme ücretini kaldırdığını duyurdu.
Peki 900 milyondan fazla kullanıcısıyla dünyanın en aktif çevrimiçi mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp’ın bu kararı almasının altındaki sebep ne?

wa2

WhatsApp her ne kadar alanında en çok kullanılan mobil uygulama olmasına rağmen Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerdeki kullanıcılarını artırarak tahtını korumaya çalışıyor.

wa3

Bu ülkelerin internet kullanıcılarının ortak özelliği ise pek çok kullanıcının kredi kartı olmaması. Başka bir deyişle WhatsApp’ı kullanamıyor olması.

wa4

WhatsApp’ın ücretli olup olmadığı uzun yıllardır tartışma konusu. Bu tartışmaya son noktayı koyan Whatsapp’ın kurucu CEO’su Jan Koum, uygulamayı tamamen bedava yapmalarının nedenini şu ifadelerle açıklıyor:

wa5

“Öncelikli amacımız WhatsApp’ı Brezilya ve Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerdeki kullanıcılara açmak. Ancak bu ülkelerde kredi kartı kullanmayan yüz binlerce kullanıcı mevcut. Bu insanları göz ardı etmememiz lazım”

wa6

Artık tamamen ücretsiz olan WhatsApp nasıl gelir elde edecek? Platforma reklam almayacağını da duyuran WhatsApp’ın kullanım alanını genişleterek iş odaklı bir uygulamaya evrileceği konuşuluyor. Yani kısa süre sonra bankacılık işlemlerinizi veya rezervasyonlarınızı WhatsApp kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Whatsapp İletişim